| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna Teatru Forum?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Teatrul= un eveniment adus pe scena de catre un regizor, dupa textul unei piese de teatru, cu actori, decoruri, costrume, care se poate transforma intr-un spectacol al carui spectator sta in fotoliu si se uita, asculta etc.
Teatru Forum= un eveniment care incepe ca si o piesa de teatru, jucat tot de actori, coordonati de catre regizor, ajutati de decoruri si recuzita minime( ca sa nu incurce mai tarziu) la care spectatorii pot participa schimband povestea iar actorii incep sa improvizeze dupa felul in care se implica spectatorii intrati in piesa. Situatiile se transforma, firul povestii se transforma, spectatorii devin actori( nu toti, unora le place in continuare sa se uite la intorsaturile de situatii si se incalzesc abia la urma).
Sigur ca-ti trebuie un public, oameni care sa doreasca sa joace si sa propuna situatii, ideea Teatrului Forum este de a implica emotional direct lumea, de a o pune efectiv in situatia de a gandi solutii, de a o motiva sa-si miste mintea( si fundu`) intr-un mod flexibil.
Concret: spectatorului ii este prezentata o situatie de catre actori sub forma unei scenete, spectatorul urca pe scena, schimba idei, vorbeste, propune si incepe o noua sceneta in care se schimba perspectiva.
Eu n-am vazut prea multe situatii de Teatru Forum, cele pe care le-am vazut erau facute cu adolescenti carora le placea sa dezbata si am mai vazut un astfel de experiment facut pentru copii.
L.E. Juuuu, m-am uitat acum pe You Tube si am cautat ceva exemple, nimic din ce-i filmat acolo de romani nu are de-a face cu TF, mult diletantism si-atat. Mai caut materiale filmate si te anunt.

3 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Na, sa spunem ca de-aici se-ncepe, cam de la nivelul asta. Problemele atinse-n TF sunt mult mai diverse nu doar teme grave si, dupa cum vezi, genul asta se face de dragul dezbaterii prin joc:
http://www.youtube.com/watch?v=NbYx01re-ec
http://www.youtube.com/watch?v=n1Gdz8Bkx8A&feature=related

| Daniel_Caranda_1989 a răspuns:

TPU este o comunitate online in care poti socializa si juca jocurii iar aici pe forum se pot pune si intrebari legate de jocurii sau probleme pe care le intampini fie cu pc-ul\laptoopul sau tableta ori consola

| Stănilă_Doi_Stelică_1998 a răspuns:

Salutare!
distribuiții și mie videoclipul.
Mulțumesc!
https://youtu.be/dbtFnp0uR4k