| khrys a întrebat:

ieri am aflat ca am intrat in liceul Cantemir la profilul stiinte ale naturii. Am avut media 9, 54 si sincer nu ma asteptam sa intru aici, dar poate ca e mai bine. Imi puteti da mai multe detalii despre liceu, profesori sau profil? dau fundita.

1 răspuns:
| Jenni33 a răspuns:

Si eu exact aici;) >>>
http://www.dcantemir.ro/index.php/profesori.html (aici sunt profesorii TOTI).E un liceu foarte bun..cred ca stii ca trebuie sa purtam ''uniforma''. acel sacou (visiniu parca era )...
DESPRE PROFIL>>
se face cam asa:
Matematica - 4 ore/saptamana
Romana - 4 ore
Engleza - 2 ore
Franceza - 2 ore
Chimie - 2 ore + optional 1 ora [in clasa a 9-a, din clasa a 10-a se dau mai multe optiuni si elevii aleg ceea ce vor; clasa noastra a les tot chimia]
Fizica - 3 ore
Biologie - 2 ore
Sport - 1 ora
T.I.C. [ Tehnologia Infomatiei si a Comunicatiilor] - 2 ore
Informatica - 1 ora
Istorie - 1 ora
Geografie - 1 ora
Logica - 1 ora
Religie - 1 ora
Ed. Muzicala - 1 ora
Ed. Plastica - 1 ora
Bacul il vei da obligatoriu la romana si matematica si de ales 1 materie dintre fizica, biologie si chimie.
Ca sa faci fata la acest profil si sa ai note mari trebui sa te descurci bine cu materiile de baza:mate, fiz, chimie.
Mult succes in tot!