| ღჩօოჩօղყƙღ a întrebat:

Buna TPU! M-ati putea ajuta sa gasesc un site despre o marime fizica? Dau funda si vot! Va mutumesc!

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

La ce te referisado marime fizica) fii mai explicita!

| gabitzuMAT a răspuns:

Ce vr sa stii despre marimea fizica
?
[ex viteza].este.marimea fizica este unitatea de masura ce masoara rapiditatea obiectelor
FUNDA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de cand am facut astea au trecut ani.
În electricitate şi electromagnetism, CAPACITATEA ELECTRICA este o mărime fizică scalară care exprimă proprietatea corpurilor conductoare, de a înmagazina şi păstra sarcini electrice. Măsura ei se defineşte prin raportul dintre sarcina electrică a corpului izolat şi potenţialul său, exprimat faţă de un punct depărtat la infinit de potenţial nul.[1]Capacitatea electrică este numeric egală cu sarcina electrică care produce o variaţie unitară a potenţialului electric al unui conductor electric izolat. Unitatea de măsură, în SI este faradul, notat prin litera F. Capacitatea electrică, este principala caracteristică a dispozitivelor (elementelor de circuit electric) numite condensatoare.

Întrebări recente