| LarisaChe07 a întrebat:

Cum pot dispărea din viața socială fară să afectez pe nimeni? Adică să pierd legătura cu peste 300 de persoane.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu cred ca vei afecta pe cineva.

| Hyperion7 a răspuns:

Din cele 300 de persoane, cat crezi tu că ar tine cont de lipsa ta?
Tu te ce ți-ai face griji de niste oameni care poate te urăsc in secret?

| VoidEternal a răspuns:

Vrei sa zici social media. Mă îndoiesc că în offline ești socială cu 300 de oameni. Îți ștergi conturile și aia e. Planeta se va învârti in continuare.

| LarisaChe07 explică (pentru VoidEternal):

Nu era vorba despre online.

| VoidEternal a răspuns (pentru LarisaChe07):

Tu vrei să-mi spui că interacționezi in mod frecvent cu 300 de oameni?

Uhm, no.

| LarisaChe07 explică (pentru VoidEternal):

Nu frecvent, nu îți imagina că ies cu fiecare afara sau așa, dar prin mesaje, vorbesc cu ei și ies cu ei când am timp, o data cu cineva, o data cu altcineva, ies cu aceeași persoană o data la mult timp.

| Lupică27 a răspuns:

Pai acum ca toata lumea traieste in mediul virtual daca iti inchizi conturile de pe retelele de socializare nu o sa mai dai de nimeni cunoscut in lumea reala, asa ca, bafta!

| KovacsB a răspuns:

Nimeni nu o sa-ti duca lipsa, totul este doar de fatada.

| MrAM a răspuns:

Ii ignori cu anumite pretexte, un hobby nou, loc de munca, viața de familie etc. Cu alte cuvinte pretinzi ca esti ocupata.
Alta varianta ar fi sa te muți in străinătate, ar fi cel mai indicat. In felul asta categoric ai sa rupi legatura cu 99% din ei. Da viața sociala online sau in realitate?

| LarisaChe07 explică (pentru MrAM):

In realitate

| MrAM a răspuns (pentru LarisaChe07):

Sincer nici presedintele țarii nu cred ca ține legatura cu 300 de persoane. Mi se pare o risipa de timp si energie, maxim 3-5 persoane trebuie sa ai cu care socializezi constant. Restul o data la cateva luni daca ai ocazia sa te vezi cu ei.

| LarisaChe07 explică (pentru MrAM):

M-am împrietenit cu multe persoane dintr-un scop, unii sunt copii de polițiști, alții de medici renumiți, alții de avocați etc. 100 sunt doar din liceu, încă 100 de la alte licee și asta mă ajută în general să fac rost de subiectele testelor înainte să le dau eu, asta in cazul profesorilor care predau la mai multe licee. Și uite așa mi-am asigurat o viață fără prea mult stres, lipsită de sentimentul de neajutorată.

| MrAM a răspuns (pentru LarisaChe07):

Ce rost mai are intrebare daca ti-ai indeplinit scopul. Fii fericita cu aia 300 de prieteni ai tai in cazul asta

| CalinaXandra a răspuns:

Nu va fi nimeni afectat. Cei dragi și apropiați te vor cauta acasă, restul e CANCAN.

| BogdanBogda a răspuns:

Nu prea ai de ce, adică eu sfătuiesc să ai mai puțini prieteni dar care când le ceri ajutorul/ ii chemi afara sau pățești ceva, să fie mereu cu tine. Sau măcar să aveți chestii in comun, gen jocuri preferate in comun, dacă sunteți mai mari ca noi, fumat, sau orice altceva. Pace big grin