| Raisuka a întrebat:

Nu stiu ce sa fac...Ma simt mareu in pluscrying. Cateodata simt ca atunci cand respir lumea e deranjata de asta e deranjata de prezenta mea.Multa lume ma umileste si nu stiu ce sa mai fac.Am 2 prietene bune si parca lumea ma invidiaza pentru asta si incearca sa ma indeperteze de ele. Ce sa fac? Intodeauna cand sunt cu o prietena am inpresia ca gandeste ceva de genu "Aoleu cum sa scap de ea? E ridicola.Cum sa fac sa o fac sa plece odata ca e enervanta" Si atunci eu ii zic ca am putina treaba si trebuie sa plec.Sau cand ma invita o prietena la ea si mai e o alta persoana mi se pare ca gandeste" Ce ia trebuit lu asta sa o atuca si pe fatuca asta aici cum sa o fac sa place"
Ma simt ca o povara pentru ceilanti si cateodata cand merg invizita la niste rude ma pun intr-un loc si nici nu ma misc imi e frica sa si vorbesc ca sa nu deranjez pe cineva.Credeti ca ar trebui sa ma izolez de toata lumea?
Mereu simt ca lumea ar fi mai fericita daca nu as fi existat.

Răspuns Câştigător
| iiDouaPuncteParanteza a răspuns:

Nu trebuie sa te izolezi.Astea sunt doar niste ganduri ridicole. Dupa parerea mea cred ca esti o fata de treaba si nu cred ca lumea ar vrea sa scape de tine.Nu te mai speria din motive banale...Mie una mi-ar placea sa stau cu tine.Deci ideea mea ar fi sa incerci sa vorbesti cu prietenele tale si cu ceilalti pentu a rezolva problema...Multa bafta!

bye''zz:*

9 răspunsuri:
| ElShaarawy a răspuns:

Nu e bine sa te simti asa.Ai face o prostie daca te-ai izola.Traieste-ti viata.Tu crezi ca vreo prietena te-ar mai invita la el daca ai deranja-o? Viata merge inainte. Sper ca ti-am fost de folos...si bafta in continuare!

| rZv995 a răspuns:

Nu asta e o prostie tu trebuie sa fi mai increzatoare in tine!
Spunele pe fata daca le convine de tine sau nu!
Fi putin mai dura ca sa zic asa, incapata mai multa incredere in tine!

| Joanne a răspuns:

E bine ca ai cerut ajutorul si e pacat ca nu ai putut sa vorbesti despre asta cu cineva mai apropiat tie...
E pacat ca ceva te face sa crezi asta. Aproape fiecare dintre noi se gandeste cateodata daca este de folos cuiva sau daca nu deranjeaza cu prezenta sa. Insa aceste lucruri sunt doar in imaginatia noastra, fiindca dorim sa ne facem placuti de toata lumea. Lucrul asta nu e chiar posibil, caci cred ca ti s-a intamplat si tie sa nu placi o persoana pe care o cunosti, chiar daca nu ti-a facut nimic rau.
Ideea este sa te accepti asa cum esti, cu calitati si bineinteles cu defecte, caci nimeni nu este perfect. Incearca sa afli ce cred ceilalti despre tine daca te intereseaza chiar atat de mult. Poti sa lasi o impresie placuta zambind, fiind mereu dornica sa ii ajuti pe ceilalti(fara sa pari bagacioasa), si nu uita: dragostea este mai puternica decat presiunea de a fi perfect, deci bucura-te de familie si de cele doua prietene. Sunt sigura ca ele stiu ca ai o personalitate placuta si daca petreci mult timp cu ele poate reusesc sa iti aminteasca si tie asta din cand in cand!

| mara_3266 a răspuns:

Deci tu esti ca si cum ( emo) te crezi exclusa sau altceva daca cineva iti va reprosa ceva sau mai stiu eu ce zi si tu sa ma pupati unde bate vantul tu nu te lua dupa alti nu te izola de lume traiesteti viata ai doar una si traieste nu iti bate joc de ea sunt sigura ca parinti tai daca tu nu ai fi existat ei ar fi fost tristi deci gandeste limpede nu gandi inchis e rau daca faci asta si eu ziceam asa dar cand colo viata e frumoasa si merita traita asa ca traiesteo nu o irosi cu prosti

| DenisaCristiana1996 a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa incetezi sa te desconsideri si sa nu mai crezi ca lumea are ceva cu tine. Daca tu inveti sa te accepti asa cum esti si sa ai incredere in tine si restul persoanelor te vor aprecia.Nu ar trebui sa astepti aprobarea nimanui.Asta esti si asa te cheama si cui nu-i place sa stea deoparte.

| MenInShadow a răspuns:

Semeni cu mine intr-un fel. si eu simteam la fel. aproape. simteam ca nu trebuie sa exist pe lumea asta si ma uram pe mine insumi. Oricum, cineva mi-a deschis ochiitongue
Dah, dar si inainte sa apara cineva-ul asta in viata mea, aveam impresia ca sunt in plus, la fel ca tine. In familie imi era rusine sa vb, ma gandeam ca ceilalti o sa creada "ce prostie o sa mai zica si prostanacul asta?"... Ar trebuii sa te relaxezi. Si sa nu-ti mai pese atat de mult de ce zice lumea. Daca esti calma, atunci cand chiar ti se v-a zice "auzi? ce faci aici? esti in plus, pleaca", o sa gasesti repede o replica gen "in plus esti tu, fata de peste, asa ca poti pleca tu" sau ce replica iti vine in minte pe moment.
Lumea e rea, eu m-am obisnuit, si nu bag in seama tot ce zice, fie ca o face intentionat sau nu. Multa lume se fereste de moarte, si asta pentru ca le e frica multora, atat de moarte dar mai mult de Dumnezeu, pentru ca unii realizeaza mai tarziu cat de prosti au fost. Asta e diferenta dintre mine si lumea exterioara, eu astept moartea cu bratele deschise, sa ma ia de aici... Si sunt multi care gandesc asa.Si, ca sa folosesc o expresie mai veche "mi se rupe" de ceea ce spune lumea.
nu stiu daca poti sa faci asta, ca fatatongue pentru un baiat e mult mai usor sa se faca nesimtithappy
Iti spun ce fac, eu, si poate ar trebui sa faci si tu la fel. Doar sa nu mai bagi toata lumea in seama. Daca cineva nu vrea sa stea cu tine, atunci sa plece el, dc sa pleci tu? Daca lumea te invidiaza pentru prietenele tale, date mare cu ele, ca sa le faci in ciuda.
Daca zici ca esti prietena buna ele, nu ar trebui sa gandesti ca vor sa scape de tine.
Crede-ma, multora le-ar parea rau daca ai pleca, si lumea nu ar fi mai fericita fara tine. Doar in cazul in care nu esti o asasina in serie, care omoara din placeretongue
Gandeste mai pozitiv, o sa te simti mai bine. Si poti folosii expresia aia mai des. iti zice cineva "nu te suport!", ii raspunzi si tu cu "mi se rupe" sau "ma doare fix in 14"laughing

| vlad15eu a răspuns:

Esti urata inseamna!

| Kitty97_6626 a răspuns:

Si eu am fost asa odata.dar nu mai fi asa izolata sau nu stiu nu te simti in plus pentru ca nu esti happy e doar varsta dupa cum vad ai intre 11 si 15 ani tonguetongue traieste viata doar una AI happy

| Ioana3Ioana3 a răspuns:

Nu o lua ca pe o jignire, dar poate ar trebui sa indrepti comportamentul daca e cazul! Cand esti in preajma cuiva nu arata ca esti speriata de lume! Zambeste si fii tu insati! Daca esti in preajma unor oameni mai rautaciosi care sa te batjocoreasca nu le face in ciuda, ci nu ii baga in seama! Treci pe langa ei zambind! Ai dat deja fundita dar ti-am dat totusi un sfat care te poate ajuta! Bafta! Eu nu cred ca lumea nu te place, ci cred ca tu esti prea timida! Sunt peste 7 miliarde de oameni pe Pamant si sunt foarte multi in situatia ta! Stai linistita! Nu esti singura! Eu nu am patit chiar asa, dar uneori mai simt ceea ce simti si tu!