| Miranda27 a întrebat:

Pisica mea a fatat in 20 aprilie doi pui de pisica. Dupa doua luni (in 20 iunie) pe unul dintre pui l-am dat. Acum este 6 august si pe celalalt pisoias (Tomy) l-am pastrat pana azi (cand are trei luni si ceva). Acum avem doua pisici :pe Tomy si pe mama lui. Mama lui nu este o problema, daca strigam la ea cand nu face ceva bine, intelege si nu mai face, insa Tomy este foarte neastamparat.Se urca pe masa, se duce si sperie gainile, desface gunoiul, etc.Mama mea vrea sa il dam pe Tomy pentru ca este din ce in ce mai rau. Si da, stiu ca e mic si de asta e neastamparat, si mie imi place si asa.A incercat (mama mea) si de fiecare data cand face o prostie sa-l loveasca cu o crenguta subtire, dar Tomy, cum vede creanga incepe sa se joace cu ea. Daca strigi la el, nu intelege. Dar nu as putea sa-l dau pe Tomy, dupa ce l-am tinut trei luni si ceva nu pot sa-l dau ca si pe un tricou. Am incercat sa ii zic la mami ca atunci cand va creste va fi mai matur dar nu ma baga in seama. Pe ea o intereseaza doar prezentul (in care Tomy e foarte rau). As vrea sa-l dresez cumva, chiar si cu strigatul sau sa-l lovesc cu crenguta, dar pentru el nu merge.Nu pot nici sa angajez pe cineva sa imi dreseze pisoiul pentru ca mami nu ar vrea sa stricam banii pentru o pisica. Stiu macar, ca tatal meu nu vrea sa il dam pe Tomy, dar mama mea ar putea sa-l faca sa vrea. Deci pana ce (poate) va trebui sa-l dam pe Tomy sad, nu stiti un mod in care as putea sa-l dresez pe Tomy sa nu se mai urce pe masa si multe altele? Si nu pot sa-i spun la mami ca sa mai asteptam pana atunci peste cateva luni, sa vedem cum o sa fie, pentru ca mami nu este "indragostita de pisici", dar totusi, la ce varsta credeti ca s-ar mai maturiza? Sau ce alta scuza sa-i mai dau mamei mele, ca sa il mai lase totusi catva timp pe Tomy, ca sa reusesc sa-l "educ"? Scuzati categoria: am vrut sa pun la Hobbies si pets dar nu m-a lasat.

Răspuns Câştigător
| cezara30 a răspuns:

Tomy pare o pisica neastamparata. Dar asa sunt toti puii de pisica la varsta lor. Pe masura ce cresc, se maturizeaza. Daca vezi ca se urca pe masa ii dai peste bot incet(dupa aia sa nu te urasca) o dai jos si ii spui ''nu-i voie''. Dupa un timp se obisnuieste si nu o mai face. Cat despre mama ta, poti sa ii spui ceva de genul '' Tomy este mic..asa sunt toti copii(oameni, animale etc.). Eu il iubesc si lasa-ma sa il pastrez. Mai inventeaza si tu ceva de genul ''o prietena are si ea o pisica, tot asa era obraznica la trei luni.dar la 4, 5 s-a mai cumintit ( a devenit mai lenes ). Merita incercat si eu cred ca o sa functioneze. happy :* big grin

4 răspunsuri:
| zuzualina a răspuns:

Slow down laughing aşa era si motanul meu la 3 luni... mai are si acum momente cand eu îi dau una (mai mult il ating) ca imi ia mana si se joaca. Şi are 1 an...

Pe măsura ce creşte se mai linisteste... devine mai leneş laughing

Fă un rezumat, o povestioara (gen pisica unei pritene/colege din clasa/şcoala are o pisica si... găsesti tu ceva convingător) din ce ti-am zis aici si spune-i mamei tale... poate o convingi.

| CrissyBlue a răspuns:

La tara am 6 sau 7 pisici si noi le dresam... cu MATURA rolling on the floor! Nu serios acum, noi chiar cand fac prostii, de mici ii lovim (bineinteles ca nu tare incat sa sangereze sau ceva!) cu matura si spunem Sssss, sau ceva... Avem 1 pisica adult si 5 pui tehnica cu matura e folositoare! big grin

| JaargOn98 a răspuns:

Salut. Eu zic ca ar trebui sa-l "atingi" putin cam mult cu crenguta pana se invata, pardon, dezvata sa mai faca rele atunci cand se suie pe masa sau mai stiu eu unde. Sa aiba farfuriuta lui din care mananca si sa nu-i acorzi atentie un timp jucandu-te cu cealalta pisica (mama lui). Despre dresaj nu stiu ce sa-ti spun.

| Sara2133 a răspuns:

Buna! Tomy, e o pisca neastamparata. Inteleg. Spune-i mamei tale ca Tomy are inca o varsta frageda. Ia o crenguta putin mai grosuta sau incearca sa stai mai mult cu el si daca vezi ca incerca sa faca ceva rau, i-al de acolo si dul altundeva. Sau alta idee: Dul la o prietena care are o pisica si pe care a dresat-o ea pe pisica si roag-o ( fara bani ) sa ti-o dreseze. Succes. Am vazut ca ai dat deja fundita. Nu ma intereseaza de fundita, vreau doar sa ajut cat pot! Succes!