| VanessaRTP a întrebat:

Stiti chestia aceea decorativa cu mai multe bile pus una langa alta care in momentul in care o misti pe prima se misca si ultima, puteti sa imi spune-ti cum se numeste?

Răspuns Câştigător
| Simonica24 a răspuns:

Pendulul lui Newton este un dispozitiv cu niste sfere batante, care demonstreaza principiul conservarii impulsului si a energiei.
Numarul de sfere utilizate la construirea unui astfel de dispozitiv poate sa difere, cel mai cunoscut model insa, este dipsozitivul cu 5 sfere.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pendulul lui Newton

| Daddyy a răspuns:

Pendul se numeste.