| Megustaface a întrebat:

TPU! Va rog din suflet sa ma ajutati.Caut si eu figurile de stil din poezia Iarna de Vasile Alecsandri! Va rog foarte frumos.Am nevoie urgenta.Multumesc! >Fundabig grin

5 răspunsuri:
| wintage a răspuns:

" iarna cerne"- personificare
"Ziua ninge Noaptea ninge Dimineata ninge iar!" - enumeratie
"Lungi troiene calatoare adunate-n cer gramada" - cred ca hiperbola ( e cam exagerat )
"Ca o zale argintie se imbraca mandra tara." - comparatie si personificare

Mai sunt o gramada. Multe personificari... Sunt sigur ca si tu le-ai vazut.

| sbboy a răspuns:

Cumplita iarna - epitet si inversiune
ca un roi- comparatie
se impraca mandra iarna- personificare
pe camp, pe dealuri, imprejur - repetitie

| RaduDanut a răspuns (pentru sbboy):

Scuza-ma dar la repetie ai scris gresit este o enumeratie aceea
Repetitiile sunt:"Ziua ninge, noaptea ninge Dimineata ninge iar!"
"faraurme, fara drum"

| sbboy a răspuns (pentru RaduDanut):

Nu am observat, multumesc frumos.

| stefanida a răspuns:

Ziua ninge, noaptea ninge, dimineata ninge iar laughing