| ioanamia a întrebat:

Buna tuturorhappy
asa vrea sa stiu cand se dubleaza literele din anumite cuvinte din limba italiana.
Am obs ca consoanele aflate intre 2 vocale diferite se dubleaza dar nu in toate cazurile.De ce?
Mai exista si alte exceptii?thinking

Răspuns Câştigător
| ketanal a răspuns:

Buna!
Se dubleaza consoanele cand:
1. La inceputul cuvantului precedut de anumite prefixe (contra-, sovra-, sopra-,a-, e-, i-, ra-, so-, su-, da-, se-, fra-).
Ex.: sovraCCaricare, ePPure, iRReparabile.
2.In italiana anumite grupuri de consoane,-ct-, -pentru-, -bd-, -dg-, -x-, -ps-, -mine-, nu sunt suportate, cu exceptia cazului cand sunt cuvinte imprumutate, asa ca a doua consoana a asimilato pe prima.
Ex.: octo- otto
damnum- danno.
Astea cred ca sunt cazurile dublelor, mai sunt si exceptii, dar sincer nu imi vin acum in minte, dar pentru a invata bine bine italiana, te pot sfatui sa folosesti dictionarul zaniccheli.

1 răspuns:
| ella1194 a răspuns:

Buna. eu stiu foarte bine limba iataliana stau de 9 ani aici. unele litere din anumite cuvinte sunt deja dublate. Daca vrei sa afli mai mult pot sa ati las un id. happy