| allemyl a întrebat:

In Limba Italiana cuvinte se pronunta asa cum se scriu sau exista anumite reguli? Daca da, care sunt?

5 răspunsuri:
| Ađřıαηηα a răspuns:

Buna.
Sunt multe. dar iti poti cumpara niste ghiduri ..am si eu acasa vreo 3 sunt exact ca un manual de lb romana si te invata multe. Eu le am de 3 luni si deja stiu sa vb italiana bine

| faramatania a răspuns:

Cuvintele se pronunţă aşa cum se scriu,doar cu mici excepţii,cum ar fi:
grupul sci,se citeşte,şi,sau,sce-şe,sau gli-li, sau zio, zia-ţio-ţia, iar litera h nu se citeşte(hanno-ano, ho-o)

| faramatania a răspuns:

Sunt chiar foarte"de bază", şi cele mai importante, conform lor poţi pronunţa corect.

| valentinamarinamary a răspuns:

Hey tuturor, da sunt multe reguli de exemplu mamiglia ..li au mereu un g in fata si crede-ma eu sunt de 1 an jumate in Italia fac si scoala in Italia si nu pot sa zic ca o stiu la excelenta!

| allemyl explică:

Multumesc mult pentru sfaturi, dar puteti sa mi le spuneti pe cele "de baza", adica mai importante.