| Boog a întrebat:

Buna vreau si multe filme de groaza dar sa fie asa de inspaimantatoare de sa nu pot dormii toata saptamana laughing cu cat mai multe cu atat mai bine cine da cele mai multe si de cele mai de groaza primeste funda.

Răspuns Câştigător
| MataaBa a răspuns:

Ma gandeam la filmele horror care m-au impresionat in copilarie si cele care m-au impresionat recent. Ai fi tentat sa spui ca cele noi sunt mai infricosatoare pentru ca au efecte vizuale mult mai bine realizate. Ei, mie nu mi se pare chiar asa. Totul sta in personajul principal… adica in spiritul, fantoma sau monstrul insarcinat sa ne faca parul sa se zburleasca. Oricat de bine ar arata vizual pelicula, daca „protagonistul" nu are ceva anume care sa te faca sa tremuri cand il vezi sau cand ii simti prezenta pe ecran, filmul nu are sanse sa fie mai inspaimantator decat… o emisiune de pe OTV, sa zicem. Tocmai din acest motiv exista filme horror realizate in urma cu foarte multi ani care reusesc si acum sa ma faca sa tresar serios. Asadar, sa intre in scena cele mai terifiante spirite din filmele de groaza:

30metri10. 100 feet/ 30 de metri

Arestata la domiciliu pentru ca si-a ucis sotul in legitima aparare, o femeie ajunge sa fie bantuita de stafia acestuia. O fantoma brutala, cu puteri incredibile si de un sadism extrem care nu isi doreste decat razbunare, printr-o tortura lenta si dureroasa. Pentru ca in viata a fost un polititst plin de el, obsesiv, corupt si isi maltrata sotia, nici dupa moarte nu se putea schimba. Ba mai mult, a fi fantoma insemna pentru el a ajunge la un stadiu suprem in care puterile supranaturale ii confera calitatea pe care si-a dorit-o toata viata – invincibilitate. Prin urmare, razbunarea parea atat de dreapta incat torturarea sotiei a devenit o placere.

Cumpara filmul pe DVD de aici.

apelnepreluat9. One Missed Call / Apel nepreluat

Un fel de combinatie intre Final Destination si The Ring si preluat dintr-un horror chinezesc, spiritul rau din acest film este cu siguranta in pas cu tehnologia: victimele sale primesc pe telefon un mesaj vocal cu ziua, ora si cateva detalii legate de moartea lor. Apoi, cand le vine timpul sa moara, incep sa vada capete de mort, oameni deghizati sau fantome ingrozitoare. Cum ajunge o fantoma intr-un mobil? Cum isi alege aceasta victimele? Si exista oare vreo metoda de a scapa de blestem? Va invit sa aflati raspunsurile la aceste intrebari alaturi de tintele tonului fatal din Apel nepreluat.

Cumpara filmul pe DVD de aici.

unborn8. The Unborn / Misterul gemenilor

Spiritul din The Unborn se cheama dybbuk si are la baza o legenda iudaica. Spiritul o bantuie pe Casey Beldon, care este chinuita de cosmaruri ingrozitoare, de aparitii ale unor caini stranii si de un copil malefic. Copilul este chiar fratele ei geaman, mort in pantec, sufletul micutului fiind posedat de un dybbuk care incearca sa intre in lumea celor vii. Legatura dintre acest spirit si tanara noastra este o lunga si ciudata linie de gemeni din familia fetei si totul culmineaza cu o noua sarcina blestemata. Daca in alte filme de goaza victimele atrageau asupra lor blestemele prin imprudenta, curiozitate sau distractie, de data aceasta eroina este pusa la grea incercare de un spirit diabolic

Cumpara filmul pe DVD de aici.

grudge7. The Grudge / Blestemul

„Personajul principal" al seriei The Grudge este un blestem aparut dupa ce un barbat si-a ucis cu violenta familia si apoi si-a luat viata. Spiritul pune stapanire pe oricine indrazneste sa calce in casa bantuita a crimelor si fiecare victima a sa duce mai departe blestemul, intr-un cerc al groazei care creste incontinuu. Blestemul pare sa nu aiba rezolvare si incepe sa se extinda capatand o amploare inimaginabila si o ura mistuitoare. Te seaca de puteri incet din interior pana cand incepi sa devii incoerent, sa-ti pierzi mintile si intr-un final sa mori de spaima. E un spirit ingrozitor ce strange in el tot ce e mai rau pe lume: ura, spaima, razbunare, gelozie sau furie. Apoi se agata de partile rele ale persoanelor care ii ies in cale.

Cumpara filmul pe DVD de aici.

14086. 1408 / Camera 1408

Un film de groaza excelent, adaptat dupa o nuvela a lui Stephen King si cu un actor de clasa in rolul principal: John Cusack. Un scriitor de romane horror, ateu convins, se cazeaza in renumita Camera 1408 a hotelului Dolphin – in care se presupune ca au murit peste 50 de persoane – pentru a demonstra ca nu este bantuita. E convins ca totul e o inventie, o foarte buna strategie de PR menita sa atraga clienti si sa faca hotelul cunoscut. Insa spiritele inchise intre peretii camerei ii vor dovedi insa contrariul, intr-o noapte absolut terifianta, in care cele mai mari regrete ale sale si cele mai mari dureri vor iesi la suprafata.

Cumpara filmul pe DVD de aici.

chucy5. Chucky

Nu stiu despre voi, dar mie Chucky mi-a dat niste cosmaruri groaznice in copilarie. Si cand zic Chucky, vorbesc de primele filme, pentru ca productiile mai recente precum Bride of Chucky, lansat in 1998, se incadreaza mai degraba in genul comedie. Revenind la personaj, ideea unei papusi hidoase care ucide fara pic de mila mi se pare perfecta pentru un film de groaza. Pare greu de imaginat cum o papusa de 50 de centimetri poate ucide o persoana de trei ori mai mare fara prea mare dificultate. Si totusi se poate. Desi pare caraghios, corpul unei jucarii foarte populare pare ascunzatoarea perfecta pentru spiritul unui criminal in serie…Hmm, indraznesc prea mult daca sper la un remake modern?

destinatiefinala4. Final Destination / Destinatie finala

Pe locul 4 se afla un personaj arhicunoscut: Moartea. Atunci cand o premonitie ii dezvaluie lui Alex ca avionul in care se va imbarca urmeaza sa se prabuseasca, el si prietenii sai se hotarasc sa raman la sol. Fara sa stie, Alex tocmai a stricat planul pe care Moartea il avea pentru ei. Acum, Moartea gaseste alte mijloace prin care sa-si duca planul la bun sfarsit, in timp ce Alex incearca cu disperare sa puna capat lantului de accidente fatale. Si asta e doar inceputul. Franciza a ajuns anul acesta la cea de-a patra parte – Destinatie finala 3D – si subiectul, planul mortii, pare sa nu fie deloc depasit de vreme. Iata un horror ce contine toate ingredientele, in cantitatile corespunzatoare, fara sa dea in derizoriu catusi de putin.

Cumpara seria pe DVD de aici.

The-Ring3. The Ring / Avertizarea

De departe unul dintre cele mai originale filme de groaza. Spiritul din The Ring ia forma unei casete video bizare, care ii ucide pe cei care au vazut-o la fix o saptamana dupa vizionare. Groza porneste dintr-o joaca atunci cand un grup de liceeni se cazeaza la un motel de munte si inchiriaza o caseta fara titlu cu gandul sa se distreze. Doar ca dupa 7 zile tinerii mor intr-un mod straniu. Jurnalista incepe sa investigheze, vede si ea caseta si descopera blestemul atasat acesteia. Dupa ce constata stupefiata ca fiul sau a vizionat caseta, o jurnalista porneste sa descifreze misterul pentru a-l salva. Aparitiile Samarei, fetita inspaimantatoare in jurul careia se invarte enigma casetei, au reusit sa imi provoace unele dintre cele mai zdravene sperieturi.

cosmarul2. A Nightmare on Elm Street / Cosmarul de pe Elm Street

Freddy Krueger este un personaj cu adevarat memorabil atat datorita infatisarii sinistre, cat si a faptului ca este o fantoma cu foarte multa personalitate. Un psihopat ars de viu de parintii unor copii pe care i-a ucis, Freddy s-a intors pentru a se razbuna, terenul sau de joaca fiind lumea viselor. In momentul in care adorm, tintele lui Freddy devin prada unei furii sangeroase care nu iarta nimic. Insa Freddy nu stie ca si copiii pot riposta. Cel mai bun sfat ar fi: Nu-ti fie teama si, mai ales, asigura-te ca nu adormi. Visele pot deveni destul de confuze atunci cand criminalul pune stapanire pe ele!

Cumpara seria pe DVD de aici.

exorcistul1. The Exorcist / Exorcistul

Un horror mult mai subtil decat majoritatea filmelor de gen, Exorcistul iti da fiori prin faptul ca pare foarte real. Filmul il are in rolul principal pe nimeni altul decat diavolul insusi, care a pus stapanire pe o tanara adolescenta. Schimbarile fizice si starile demonice prin care trece tanara sunt absolut infioratoare si fac din Exorcistul un must have nu numai pentru fanii genului, ci pentru oricine care doreste sa adauge un film clasic in colectie. Cu totii stim ca exorcizarea este inca un subiect de actualitate foarte controversat. Inca nu ne-am lamurit daca sa credem sau nu ca exista demoni care poseda trupul oamnilor transformandu-i in fiinte infioratoare. Exorcistul, film realizat in 1973, ridica la fileu aceasta problema, dandu-ne de gandit prin simplul fapt ca se bazeaza pe intamplari reale.

5 răspunsuri:
| Florinaa14 a răspuns:

Vineri 13
chuckie
the ride1
si toate celelante continuari din the ride. funda?

| Boog explică:

Plss vreau mai multe

| DMuffin a răspuns:

Deathly Silence. E foarte taresmug

| MissMisterious a răspuns:

Ai incercat SAW...big grin

| Madal1n94 a răspuns:

Filme dupa cartile lui stephan king ( in special room 1408, the shining, rose red), Dead silence, The Haunting in Connecticut, triangle, the ghost ship, the haunting(castelul bantuit ), mirrors, drag to me a hell... Sper sa iti placa happy!