| anonim_4396 a întrebat:

Când se scrie cu "î" din "i" şi când cu "â" din "a"? am uitat...

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

cu ''i^'' din ''i'' se scrie numai la inceputul si sfarsitul unui cuvant de exemplu ''a hotari^''. ''a^'' din ''a'' se foloseste in interiorul cuvantului de ex.''hotara^t''

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Raspunsul lui Mike1993 necesita o completare.Se scrie cu i^si in interiorul cuvintelor daca acestea s-au format prin compunere sau prefixare iar al doilea element incepe cu i^. De exemplu:bineinteles, reinnoit. Mira

assiris
| assiris a răspuns:

Citi zeci de ani au trecut de cind stiai sa scrii asa? Cred ca ar trebui sa iei ceva suplimente pentru memorie ca e grav daca ai uitat asta. Nu te mai intreb de tabla inmultirii sau teorema lui Pitagora... :p

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar la gerunziu?

| Boiduvins_Lilia_1960 a răspuns:

A) î se scrie întotdeauna la începutul şi la sfârşitul nemijlocit al cuvântului: îl îmbrăţişez, împărat, înger, îşi, îţi, amărî, coborî, hotărî, târî, urî...;

b) tot cu î scriem şi în corpul cuvintelor, când, prin compunere, î de la mijlocul cuvintelor ajunge medial: neîmpăcat, neîndurat, neînsemnat, preaînălţat, preaîntâmpinat. Vom scrie într-însul, dar dânsul;

c) în toate celelalte cazuri se scrie, în corpul cuvintelor, â: bând, când, făcând, gât, mormânt, râu, român, sfânt, vânt...