| YagamiLight a întrebat:

Care ar fi fost evolutia Tarilor Romane daca revolutia de la 1848 nu ar fi fost infranta?

1 răspuns:
| Kanghu a răspuns:

Pai desigur se indeplineau cerintele revoltatilor, care erau:

independenţa naţiunii române, dreptul de a folosi limba română în legislaţie şi administraţie, independenţa bisericii române, desfiinţarea iobăgiei fără despăgubire, libertatea industriei şi comerţului, desfiinţarea breslelor, libertatea cuvântului, a scrisului, a tiparului, asigurarea libertăţii personale şi a întrunirilor, înfiinţarea unor tribunale cu juraţi, înarmarea poporului şi înfiinţarea gărzii naţionale, salarizarea clerului român, învăţământ românesc de toate gradele, inclusiv o Universitate română.