| alexx102428 a întrebat:

Care dintre materiile din care o sa dau eu examenul de Bacalaureat anul viitor in iunie credeti ca e cea mai grea cea de mijloc si cea mai usoara ( Biologie, Matematica si Limba și literatura română?). Argumentația raspunsurile (Motivele)?

4 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Mate mi se pare cea mai naspa materie ever. Daca iti place si te pricepi lucrurile se schimbă. Ce-a de mijloc ar fi biologia pentru ca acolo ai materie destul de multa dar ai posibilitatea de a toci plus ca la probleme e identic modul de rezolvare. Si materia ce-a mai ușoară ( dupa părerea mea) ar fi româna pentru ca aici ai posibilitate mare de mișcare adică pnm scoti câteva puncte de pe sinonime, antonime prostiile alea, dupa bagi la subiectu 2 opinia ta despre un subiect si aici e un secret si la asta mă refer la formulele de început adica începi toata chestia cu : În opinia mea, dupa asta bagi la următorul aliniat în primul rând. Dupa la al doilea aliniat bagi in al doilea rând. Si la final bagi frumos : In concluzie. Si la subiectul 3 te uiti si tu la exemple si încerci sa sintetizezi. Adica tu vezi ce scrie pe net si tu povestesti in examen cu cuvintele tale, ca dacă te pui sa zici cuvânt cu cuvânt te complici destul de mult. Asta am avut de zis.

| Elena9328 a răspuns:

Matematica
Mii de formule daca ai greșit și ai pus + in loc de minus s-a dus naibii exercițiu'

| GPA a răspuns:

Din punctul meu de vedere, cel mai greu examen este cel la matematică, pentru că necesită un efort enorm de logică și exercițiu. Matematica nu se învață ca pe o poezie, ca la limba română, "se-nvată cu pixul in mâna" exersând.
Spre deosebire de matematica, limba română este mult mai ușoară, ești nevoit să înveți mult, dar este și plăcut, la un moment dat te obișnuiești.
Și-n final, cea mai ușoară materie, fiind biologia desigur. De asemenea, ca la română, vei fi nevoit să înveți din anii precedenți. Crede-mă, cel mai ușor va fi la biologie.

| cristinacornelia a răspuns:

Cea mai grea e cea la care o sa inveti cel mai putin laughing) Dar eu consider ca Limba si literatura romana este cea mai dificila pentru ca acolo depinde foarte mult de parerea profesorului care corecteaza, daca iti da punctaj maxim sau nu. Dar cea care iti place cel mai mult ar trebui sa fie cea mai usoara happy