| Octaviana_9832 a întrebat:

Care este cea mai rara planta ocrotita de lege in Romania? Dar cel mai rar animal ocrotit de lege? Adica sa sa fi auzit de el/ea foarte putin big grin.

12 răspunsuri:
| Melody a răspuns:

Cred ca floarea de colt si rasul/linxul.

Uite un eseu complet, cu descrieri, poze etc:
http://www.didactic.ro/......in-romania

Ca sa il deschizi trebuie sa ai instalat programul asta:
http://www.softpedia.com/......ewer.shtml

| ladygaga a răspuns:

Nu stiu

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Animal: Dropia
Planta: floarea de colt
Sunt multe specii ocrotite de lege, din pacate insa nu stiu care este cea mai cea... Dropia era chiar disparuta din Romania, insa acum cica se mai intalneste prin Bihor

Bonus: cel mai intalnit animal in Romania: Cocalarul

| BlackPrincessBitch a răspuns:

Bourul, dropia, sturionii, antilopa saiga, broasca testoasa - au fost odata ca niciodata

| andutxza a răspuns:

Pai floarea de colt zimbrul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca planta poate fi floarea de colt ori garofita Pietrei Craiului, ultima fiind unica in lume, gasita la noi in tara. Ca animal... cred ca linxul ori ceva de prin Delta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Floarea de colt
big grin

| myhay_3063 a răspuns:

Catelul e cel mai rar

| myhay_3063 a răspuns:

Sau pisica e cea mai rara

| Macrina_Emanuela_1969 a răspuns:

Parerea mea este ca cea mai rara planta din Romania este papucul doamnei, iar cel mai rar animal este caprioara neagra!

Întrebări recente