| stelinela a întrebat:

Care este cel mai frumos nume, de ce?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Camelia, fiindca e numele meu happy-glumesc
"camelia", in viata sociala, reprezinta "femeia"-fiinta pura, fara cusururi, marinimoasa, educata, plina de bun simt, etc...prin sec XIX, unei doamne i se atribuia pseudonimul de "camelie".adica daca in ziua de azi, atunci cand spui "taratura" te refeti la femeia, asa era si pe atunci, bineinteles "taratura si camelie" avand sensurile extrem de diferite. taratura=fiinta imorala, camelie=fiinta morala
Pe atunci "camelia"-femeia era respectata.
si de ce camelia si nu...crizantema?! ...pai dupa cum putina lume stie, camelia este o floare, de culoare alba...albul fiind culoarea puritatii-automat si floarea "camelia" a preluat "functiile" acestei culori, asemanate femeii.
sper ca-ai inteles, ceea ce am vrut sa spunhappy

218 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place numele Malina si Marinahappyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Max ca e frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diana, pentru ca inseamna divin ceresc, era zeita vanatorii la greci, si era si regina daiana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ana pentru fata
si Marius sau Mario pentru baiat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca cel mai frumos nume de fata este magda-stefania iar de baiat ionut-alexandru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dunarea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sriu dar trebuie sa te mindresti cu numele tau у frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca e alecsandra ce zici nu e frumos si asa de lung minunat este numele meu preferat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ancuta-Georgiana i-mi plac foarte mult pentru-ca asa ma numesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eva s-au rose

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casandra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urinelatongue, ce dreq de parca nu ati avea ce intrebari sa puneti si voi.pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urinela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicoleta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine cel mai frumos nume este Emily!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lory -larisa -laura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place Cutulina rolling on the floor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Igor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maria.pentruca este numele maicii domnului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place numele Ana-Maria, e un nume destul de frumos si semnificativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place numele delia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roberta este deosebit dar si nicol car si alexa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anisoara este cel mai simnplu nume si cred ca este cel mai frumos nume din toata lumea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fete:Cristyna pentru asa ma numesc, Miruna, Andreea, Emanuela, Gabriella... Iar pentru baietzy:Alex, Ruben, Ionut, Gaby :-D ASTE MI SE PAR CELE MAI FRUMOASE :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rebeca isabella-eduard mathew

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tamara-Mara{prescurtre} (nume de fata) - pentru ca este numele surori mele... iar Leo{Leonardo}-(nume de baiat)- pentru ca a venit la noi un baietel ff simpatic cu acest nume sh pentru ca imi place

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate clar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume dupa parerea mea este Diana.
Diana-nume folosit in olandeza, italiana, engleza, spaniola, rusa, polona si ceha. Sursa este Diviana, nume latin pentru zeita. Numele zeitei romane a lunii este echivalentul zeitei grecesti Artemis. Era si zeita vanatorii si a castitatii. I se mai zicea Cyntia si Delia.