| roksyk a întrebat:

Care este primul roman citit de voi?

27 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Primul roman l-am citit la varsta de 12 ani happyAcela este '' Fram, ursul polar''big grin Mi-a placut mult cartea aia.Nu o mai lasam din mana.Am citit-o cam intr-o luna.Ehh...eram si eu mai mica ci citeam mai greuhee hee

| AvalohAlyn a răspuns:

Ciresarii de Constantin Chirita.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cocosatul - Feval

nony
| nony a răspuns:

¨Aventuri aproximative¨. Vlad Musatescu.superba cartea.

| elena a răspuns:

Fratii Jderi - Mihail Sadoveanu... mi-a deschis apetitul pentru romanul de actiune/politist.

| Farcas a răspuns:

Singur pe lumesad

| SweetCandy a răspuns:

Colt Albhappy

cami
| cami a răspuns:

Primul a fost Baltagul.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

''Singur pe lume'' e primul roman citit. Cum a spus si haydee e pina de avenuri cartea :X.

| Diva a răspuns:

Haidi

| kuka a răspuns:

Drakula de Bram Stoker

| JustMeFlory a răspuns:

Copiii capitanului grantbig grin

| Dara a răspuns:

Misterele Parisului - Eugene Sue

| ellene a răspuns:

Ion de Liviu Rebreanu

| Haydee a răspuns:

Singur pe lume-super tare povestea, plina de aventuri de Hector Malot
Primul roman al tau care e?

| Demoiselle a răspuns:

Singur pe lume - Hector Malot....la 11 ani...trista dar placuta

| buburuzAndreea a răspuns:

"Caietul cu scoarte rosii", de Valeri Voskoboinikov. Era prin pod pe la bunica. big grin

| roksyk explică:

Prima mea carte a fost " Eu sunt Tonita ", m-am chinuit s-o citesc pe la 5 ani, cand am invatat literele, si am vrut neaparat sa-i demonstrez mamei ca pot sa citesc cu voce tare. Apoi am citit "Povesti cu zane" de Contesa de Segur si "Micul Print". Si, in clasa I parca, sau poate a II-a. am inceput cu romane mai "serioase" happy : Colt alb( tin minte la ca inceput am plans si am vrut sa las cartea balta), Fram ursul polar, Heidi... pentru ca astea ni se cereau la scoala. Prin clasa a III-a mi-a recomandat tati " Umbra" de John Saul, am citit-o pe nerasuflate si de atunci am inceput sa citesc literatura la greu, daca pot spune asa. big grin

| catthshshshs a răspuns:

Hmmm...ca sa zic primul roman care mi-a placut (desi nu mai tin minte daca este primul care l-am citit)... a fost Cel mai iubit dintre pamanteni a lui Marin Predawinking

| delia_6706 a răspuns:

Singur pe lume inca citesc de fapthappy

| eu_3271 a răspuns:

Cred ca Mara thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"'The catcher in the rye"-J.D.Salinger ("De veghe in lanul de secara")

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Robinson Crusoe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nisipuri miscatoare de luminita aldea. Eram eleva la liceu si nu citisem inca nicio carte. A venit autoarea in clasa la noi si ne-a vorbit. A fost un fel de vraja. Eu am citit prima cartea, caci ne-a lasat un singur exemplar si am facut lista ca sa citim. E un roman de dragoste.

| wings a răspuns:

Harry potterbig grin si dupa harry potter a fost twilligt(amurg)big grin

| macarena a răspuns:

Primul roman citit de mine a fost Robinson Crusoe si mi-a placut foarte mult dar anul acesta am citit Lorelei de Ionel Teodoreanu vi-l recomand este un roman impresionant pe mine m-a incantat.

| ana_ruse a răspuns:

Cred ca enigma otiliei dar nu bag mana-n foc k a fost primul... oricum am citit de atunci destule