| georgiiiy a întrebat:

Care sunt jocurile care v-au marcat copilaria? vreau sa-mi spuneti cat mai multe:d si care era preferatl >vostru: \m/

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

La scoala uneori pentru a ne relaxa si a mai uita de griji doamna invatatoare ne propunea diverse jocuri. Portocalele era jocul care imi placea foarte mult. Abia asteptam o zi mai norocoasa in care sa ne putem juca.

Uite aici detalii despre joc : http://www.calificativ.ro/......12341.html

Iti multumesc pentru acesta intrebare. Mi-am amintit si eu de acele vremuri si de faptul ca am fost foarte norocos sa am o doamna invatatoare extraordinara. Era foarte apropiata de noi si m-am simtit cu adevarat norocos pentru asta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Coarda, sotronul si elasticul.

| AvalohAlyn a răspuns:

Imi placea foarte mult jocul ascunselea mai ales jucat noaptea, imi mai placeau jocurile:flori fete si baieti, telefon american, tara tara vrem ostas sau tarile.Au fost clipe minunate in copilarie.Mai facut sa-mi fie dor de minunata copilariesad

| Parintele a răspuns:

Caprawinking

| LucianGabriel a răspuns:

Pai erau care le jucam cu alti copii: ascunsa, prinsa si altele si in rest tin minte ca incalzeam alimentatorul de la jocurile alea pe tv ( consolele NES si TERMINATOR) cu zeci de jocuri care erau foarte tari, mai ales ala cu duck hunt cand radea cainele de tine, gasiti pe net emulatoare daca vreti sa va mai aduceti aminte de vremurile acelea

| Klara a răspuns:

Elasticul in fata blocului, joc care culmina cu urletele maica-mii care ma chema inauntru. Jucam elastic pana la miezul noptii.
Si aveam vreo 8, 9, 10 ani thinking

| lays a răspuns:

Sotron, lapte gros, coarda, de-a ascunselea, leapsa, elasticul, ratele si vanatorii, flori fete sau baieti melodii sau cantareti, telefonul fara fir, de-a invartita, sticla, tarile, friptea, mai era jocul ala care sarea unu si pe care calca pe picior, era sa sara, sau cand ne alerga cineva si noi trebuia sa ne cataram pe ce puteam.cine nu gasea pe ce sa se urce, era urmatorul sa ne alerge:Xhappy, baba oarba.concurs cine face cele mai frumoase rochite pentru papusi(de obicei foloseam hainele mamei,, cata bataie am primitlaughing),

| claudiea79 a răspuns:

Imi placea < nu te supara frate> era un joc super. hopa mitica de plastic care se balanganea. un benoclu cu figuine colorate prin care ma uitam si isi schimbau forma

| ionik_1763 a răspuns:

Pai ascunsea; tara, tara vrem ostasi; capra noua monopol; baba oarba(era un fraier care daca de exemplu ciocaneam intr'un lemn alerga acolo sa ne prinda si dadea cu capullaughing, friptea(jucam langa o ciusmea si dupa 5 lovituri ne udam mana sa fie mai mare durerea), baza (nu stiu cum se facea da numa la mana nu nimeream), moara; faceam intreceri cine culege cele mai multe cirese, fragi (sau care furalaughing)umpleam bidoane cu apa si ne alergam (era imposibil sa ramana cineva uscat), sotron(singurul joc la oras...restul la tara)jucam de dimineata la 7 pana noaptea la 12 cand luam bataie de la tata ca nu mancasem si nici nu stia unde sunt(parca nu eram mereu in acelasi loc certandu'ne cand se oftica vreo'unu)...
Aaa mai jucam ceva de genu ziceam portocala(nu stiu de ce)pana ce unuia ii veneau nevoile, cocosii,
Frate pardon soro multe jucam de'a mama si de'a tata, jucam sau inventam pe loc.
Stai ca mi-am mai amintit... unu tebuia sa ne faca sa radem, cel caruia i se vedeau dintii pierdea; sau cu gadilatul la fel; mai jucam cu mingea meseriile, tarile, ascunsea
Sper ca nu te'am plictisit dar odata ce ma apuc nu ma mai opresc(elastic nu jucam ca ni se impleticeau picioarele si cadeam si ne'am lasat de sport astalaughing)
Daca inca mai citesti... Funda?

| unefillefrançaise a răspuns:

Salut happy
Pai sincer...Mario, care era preferatul meuhee hee
Eram obsedata de jocul ala =O

| Roxy a răspuns:

Ascunsa...si acum jocrolling on the floor
baba oarba-si asta ma mai joc inca.Sa vezi ce capuri beleam de peretilaughing
Paradis(ala desenat pe asfalt de trebuie sa sari)
tara, tara vrem ostasi(era ceva cu 2 randuri si ne tineam de mana si trebuia sa rupem "lantul")
Sa sar coarda(faceam adevarate oncursuri:X)
Elastic(phoay...am rupt vreo 6-7 elastice la cat ne jucam.Ne jucam si la scoala in pauze)
Sticlutza cu otrava/Prinsa
Ne adunam toti si ne faceam retele de mafioti si politisti si ne urmareamrolling on the floor
Faceam colectie de servetele tot blocul si faceam schimburilaughing
Aveam un catel al blocului si era atata de gras de la atatea dulciuri si sandwich-uri si il handraleam si pe ala toata ziualaughing
Ne inveleam in hartie igienicalaughing
Faceam balerine sau oameni din ziare(de aia care se tin de mana)
Faceam tot felul de haine si prezentari de moda si pentru fete si pentru baietiirolling on the floor
Pfff...multe prostii am facut cand eram mai micadevil
Preferatele mele sunt ascunsa(si acum jucam)si baba oarba...chiar daca suntem mari si umblam prin cluburi, cafenerel, baruri etc. mai traieste copilul din noi, copilul care face prostiidevillaughing

| georgiiiy explică:

Ma refer la jocuri in aer liber nu pe calculator[-x

| Brotacel a răspuns:

Buna!

De-a v-ati ascunselea laughing big grin

Pa, pa.

| lilica1495 a răspuns:

Aoleuu x_x nu vreau sa`mi amintesc.baba-oarba - laughing eh ce de cazaturi am mai luat si mai era unu "aleo" asa ceva thinking un joc in care primesti suturi in fund laughing doar daca esti prins