| Mariaa a întrebat:

Cate state fac parte din Uniunea Europeana?
Care sunt acestea? big grin
Multumescbig grin
Funda!

Răspuns Câştigător
| Crss_5324 a răspuns:

În prezent, Uniunea are 27 de membri, dintre care șase membri fondatori (din 1958):

Belgia
Franța
Germania
Italia
Luxemburg
Olanda
Alte 21 state au aderat succesiv:

1973:
Danemarca
Irlanda
Regatul Unit
1981:
Grecia
1986:
Portugalia
Spania
1995:
Austria
Finlanda
Suedia
2004:
Cipru
Estonia
Letonia
Lituania
Malta
Polonia
Cehia
Slovacia
Slovenia
Ungaria
2007:
Bulgaria
România

13 răspunsuri:
| darkmihai a răspuns:

27state
Austria
Belgia
Bulgaria
Cipru
Republica Cehă
Danemarca
Estonia
Finlanda
Franţa
Germania
Grecia
Ungaria
Irlanda
Italia
Letonia
Lituania
Luxemburg
Malta
Ţările de Jos
Polonia
Portugalia
România
Slovacia
Slovenia
Spania
Suedia
Regatul Unit
funda?

| bybyana21 a răspuns:

În prezent, Uniunea are 27 de membri, dintre care șase membri fondatori (din 1958):

* Belgia Belgia
* Franţa Franța
* Germania Germania
* Italia Italia
* Luxemburg Luxemburg
* Olanda Olanda

Alte 21 state au aderat succesiv:

* 1973:
o Danemarca Danemarca
o Irlanda Irlanda
o Regatul Unit Regatul Unit
* 1981:
o Grecia Grecia
* 1986:
o Portugalia Portugalia
o Spania Spania
* 1995:
o Austria Austria
o Finlanda Finlanda
o Suedia Suedia
* 2004:
o Cipru Cipru
o Estonia Estonia
o Letonia Letonia
o Lituania Lituania
o Malta Malta
o Polonia Polonia
o Republica Cehă Cehia
o Slovacia Slovacia
o Slovenia Slovenia
o Ungaria Ungaria
* 2007:
o Bulgaria Bulgaria
o Drapelul României România

Alte trei țări, Croația, Republica Macedonia, Turcia (asociată din 1963 și în uniune vamală din 1996) sunt oficial candidate la aderarea la Uniunea Europeană.

România și Bulgaria au devenit state membre cu drepturi depline la 1 ianuarie 2007. Cele două state au îndeplinit criteriile de aderare iar Tratatul de aderare a Republicii Bulgare și României, semnat de reprezentanții statelor membre UE și de cei ai României și Bulgariei la Abația Neumünster din Luxemburg la 25 aprilie 2005, a fost ratificat de parlamentele naționale ale tuturor statelor membre ale UE.

Turcia este un candidat oficial la aderarea la Uniunea Europeană. Ambițiile europene ale Turciei datează de la Acordurile de la Ankara din 1963. Turcia a început negocieri preliminare la 3 octombrie 2005. Totuși, analiștii consideră ca această țară nu va adera mai devreme de 2015, datorită numărului mare de reforme economice și sociale care trebuie întreprinse. De la acordarea statutului de țară candidată, Turcia a implementat reforme permanente în privința drepturilor omului, a abolit pedeapsa cu moartea, a oferit drepturi culturale minorității kurde și a avansat în rezolvarea diferendului cipriot. Totuși, datorită diferențelor religioase și culturale în relație cu restul Europei, Turcia se lovește de o opoziție puternică din partea guvernelor conservatoare și religioase ale statelor membre, în special Franța, Germania, Austria, Grecia, Cipru și Slovenia.

Croația este un alt stat candidat la aderare. Aderarea ar putea avea loc până în 2011 [2], deși procesul de aderare a fost încetinit printre altele de disputa dintre Croația și Slovenia referitoare la granița dintre cele două state [3]. La 9 noiembrie 2005, Comisia Europeană a recomandat acordarea statutului de candidat Macedoniei, devenind astfel cea de a treia republică ex-iugoslavă care câștigă acest statut. În iunie 2010, Islanda a început negocierile de aderare la Uniunea Europeană și confom comisarului eupean pentru extindere ar putea adera accelerat în 2011 [4] [5].

Trei dintre statele AELS (EFTA), Islanda, Liechtenstein și Norvegia, sunt membre ale Spațiului Economic European (SEE/EEA), statut care le permite acestora participarea în cea mai mare parte a aspectelor pieței unice a EU, fără obligația de a adera. Elveția, cel de-al patrulea stat EFTA, a respins participarea în EEA printr-un referendum, dar a stabilit mai multe tratate bilaterale, care au un rol similar.

Pentru a putea adapta instituțiile europene la o uniune cu 27 de state, a fost adoptat Tratatul de la Lisabona, intrat în vigoare pe 1 decembrie 2009.

Teritoriul și populația UE au crescut, printre altele, și după reunificarea germană din 1990, în timp ce înainte fuseseră diminuate (mai ales suprafața) prin retragerea Groenlandei (parte a Danemarcei), în 1985, după un referendum negativ.

Site-ul l-am gasit pe wikipedia, daca vrei sa citesti mai mult uite aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Uniunea_European%C4%83

| dexro a răspuns:

Austria, Belgia, Bulgaria, Cypru, Cehia, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franta, Germania, Grecia, Ungaria, Irlanda, Italia, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Olanda, Polonia, Portugalia, Romania, Slovenia, Slovacia, Spania, Suedia, Marea Britanie - 28 daca am numarat bine big grin

| costin1306 a răspuns:

Țări membre

Austria
Belgia
Bulgaria
Cipru
Republica Cehă
Danemarca
Estonia
Finlanda
Franţa
Germania
Grecia
Ungaria
Irlanda
Italia

Letonia
Lituania
Luxemburg
Malta
Ţările de Jos
Polonia
Portugalia
România
Slovacia
Slovenia
Spania
Suedia
Regatul Unit

Ţări candidate
Croaţia
Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei
Turcia
Islanda
Ţări potenţial candidate
Albania
Bosnia şi Herţegovina
Kosovo (în virtutea rezoluţiei 1244 a Consiliului de Securitate al Organizaţiei Naţiunilor Unite)
Muntenegru
Serbia

| TAzOVsKY a răspuns:

Buna. Sunt 27, si anume :
Țări membre
Austria
Belgia
Bulgaria
Cipru
Republica Cehă
Danemarca
Estonia
Finlanda
Franţa
Germania
Grecia
Ungaria
Irlanda
Italia
Letonia
Lituania
Luxemburg
Malta
Ţările de Jos
Polonia
Portugalia
România
Slovacia
Slovenia
Spania
Suedia
Regatul Unit
Bafta! happy

| CяﻵsŁﻵηε a răspuns:

Belgia,Germania,Estonia,Irlanda,Grecia,Spania,Franta,Italia,Cipru,Luxembourg,Bulgaria,si Romaniatongue
funditatongue?

| Andyi a răspuns:

Belgia
Franţa
Germania
Italia
Luxemburg
Olanda
Danemarca
Irlanda
Regatul Unit
Grecia
1986:
Portugalia
Spania
Austria
Finlanda
Suedia
Cipru
Estonia
Letonia
Lituania
Malta
Polonia
Cehia
Slovacia
Slovenia
Ungaria
Bulgaria
România

| Alexxxxxxx a răspuns:

Tarile Europei

Albania
Andora
Austria
Bielarusia
Belgia
Bosnia Hertegovina
Bulgaria
Croatia
Danemarca
Elvetia
Estonia
Finlanda
Franta
Germania
Grecia
Islanda
Irlanda
Italia
Iugoslavia (Serbia si Muntenegru)
Letonia
Liechtenstein
Lituania
Luxembourg
Macedonia
Malta
Moldova
Marea Britanie
Monaco
Norvegia
Olanda
Polonia
Portugalia
Republica Ceha
Romania
Rusia
San Marino
Slovacia
Slovenia
Spania
Suedia
Turcia
Ucraina
Ungaria
Vatican

funditabatting eyelashes?

| maryellen91 a răspuns:

1 Luxemburg-stat fondator
2 Italia-stat fondator
3 Austria-1995
4 Malta-2004
5 Letonia-2004
6 Polonia-2004
7 Franta-stat fondator
8 Estonia-2004
9 Danemarca-1973
10 Cipru-2004
11 Slovacia-2004
12 Portugalia-1986
13 Olanda-stat fondator
14 Marea Britanie-1973
15 Irlanda-1973
16 Germania-stat fondator
17 Cehia-2004
18 Grecia-1981
19 Belgia-stat fondator
20 Finlanda-1995
21 Spania-1986
22 Suedia-1995
23 Ungaria-2004
24 Slovenia-2004
25 Lituania-2004
26 Romania-2007
27 Bulgaria-2007

| SonnyTK a răspuns:

27 (hjcvbfgdsbvdshkfgysfytew5 78632578234756432756782346587423590673986509340956834095io348932895734985734895787658758978593475893479574895734957348957439857947584759847598478574957894375894758943789574385743897543876767
hu
ghjy
hghgj
khuk
gukuyjkgu
kyukuhyj
cu
l,jh
kh
jkl
uyhjkhj
k
h
hj
kmhj
k
huj
kl,
hj
kjh
k
jh
k
jhk
hj
k
hjk
jh
kjh
k
hj
khjk
jh
kjh
k
jh
khj
k
g
kjhg
jk
ghk
hg
khg
jkh
jkgh
kj
j
kkhg

kjhg
k
jh
kjhkgh,lnkfjd
nrgf
fgbuyghik
fkmhgijptfd
jko
j; fgh; ld
jofjho
hj; l
'ghghnf[h
jyphlj
hknhpj]ljmh
k.h; fg
lhh
jhgfjhigf
jhklmoihn\
klk; mhnjoyh
kjlkjh
hkljmyklh
hnmkojhm
fg, mbklfgj
nkbhk; gf
l; khj
ghjk, hgj
h/.
hmjh
n
jmh
g

fgv
]fgvb
fg
gf
g
h
jhn
j
,
l;
g
d
dr
,
l;
;
g
s
skljh
sdhguyd
q
w
er
bh
jh
jgh
ghgf
gfhf
gjf
yj
gj
gyj
g
jg
hj
ghj
gh

hjyy
ftyt
yt
tyy

f
drt

fgyfyt
t
rt
dt
rrt
tr
trd
trtr

trdt
dfy
yt
yd
ytdy
yt
ydtdyt
tdy
tydytd
iytdi

t
tyiyti
t
yti
t
utttt
fg
g
gf
f
gf
g
b
n

k
l[p;'op

xs
d
h
ghj
nghm

bgbgf
bfdbg
h

| URobert a răspuns (pentru SonnyTK):

Ala primul pusai Romania ultima.Ce suntem asa de slabi>>?