| Kanghu a întrebat:

Cati dintre voi cred ca Alexander Graham Bell a inventat telefonul?

21 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu l-a inventat Marconi? N-am chef de gugalit, dar, parca numele asta imi suna un clopotel.

| Kanghu explică:

Daca nu e nici Graham Bell si nici Elish Gray stiti cine e? Care este adevaratul inventator al telefonului Graham Bell furand inventia? Ghiciti oare?

| Kanghu explică:

Va dau indicii?

| Kanghu explică:

Incepe cu A primul nume si cu M al doile nume?(are doun nume)

| Kanghu explică:

Hai ca m-am plictisit si eu. Spre deosebire de Marconi, foarte abil in a-si pastra inventiile, Antonio Meucci (1808-1889) a pierut din mana inventia sa geniala : telefonul.Lunga batalie judiciara dintre Meucci si Alexnder Graham Bell(1847-1922), care a revedicat paternitatea decperirii, s-a incheiat in 1885 cu victoria celui din urma.De abia la 11 iunie 2002 o decizie a Congresului American a "Dat Cezarului ce este al Cezarului adica lui Meucci ceea ce i se cuvenea: titlu de inventator al telefonului.Aceasta recunoastere nu mai inseamna mar lucru daca ne gandim ca invenatorul italian a murit sarac cheltuindu-si pana si ultimul banut pentru as-i face dreptate si a scoate la iveala adevarul.

| robyroby a răspuns:

In 1870, doi inventatori, Elish Gray si Alexander Graham Bell, amandoi in mod independent, sunt considerati inventatori ai telefonului, dar si-au inregistrat brevetul la cateva ore diferenta. Dupa o batalie faimoasa in justitie, Bell a fost declarat inventator al telefonului. Sper ca ti-am fost de folos!

| Livianananana a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Alexander_Graham_Bell si nu stiu daca el la inventat dar asa scria acolo. nu putem fii niciodata siguri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l desprarte de Elish Gray decat cateva ore, amandoi au inventat telefonul dar la cateva ore diferenta, acum nu stiu daca lucrau la inventie separat sau impreuna, daca stii altceva spune-ne si noua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuam eu ca a furat-o, prea este intamplare, sa o breveteze la cateva ore diferenta unul intr-un colt de tara celalt in alta parte, cusuta cu ata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pupu, ce faci? te joci cu mine? scrie dreak numele ala si ce ai de spus, ca nu joc spanzuratoarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pupu, ce dreak indicii sint astea frate? Ca doua initiale nu ajung sa caute Alina pe Google rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi bro, doar ma amageste, n-am gasit nimic, sunt disperata laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alllinna, se tine de ghidusii laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meucci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca pupu a disparut, continuam fara el
Nu Bell a fost cel care a inventat telefonul. In 1860, italianul Antonio Meucci a demosntrat pentru prima data ca inventia sa, telefonul, functioneaza. Dupa 11 ani (adica cu cinci ani inainte de aparatitia telefonului lui Bell) acesta si-a patentat inventia temporar. In 1874, Meucci a uitat sa trimita taxa de 10 dolari necesara pentru a-si reinoi patentul.

Doi ani dupa aceasta Bell si-a intregistrat patentul pentru telefonul sau, spunand ca este inventia sa. Meucci a vrut sa-l dea in judecata, trimitand schitele originale si planurile unui laborator din Europa de Vest insa acestea au fost misterios pierdute. Laboratorul la care Meucci trimisese schitele originale era tocmai locul in care lucra Bell. Pana la urma Meucci a murit si intregul scandal s-a pierdut odata cu el. Nu se poate sti daca intr-adevar Bell a distrus schitele lui Mecucci si si-a luat credit pentru inventia telefonului, cert este ca nu a fost primul care l-a inventat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur e asa cum spuneti voi. Dar stiti in acelasi timp ca de fapt telefonul era folosit cu sute de ani inaintea celor doi. Se foloseau doua cutii din lemn cu o gaura in fundul cutiilor, prin care gaura era trecuta o sfoara inodata la capat sa nu iasa, iar funia statea intinsa intre cele doua cutii. Cel ce vorbea intr-o cutie era auzit in cealalta cutie, deoarece sfoara intinsa vibra si transmitea vibratia in cea de a doua cutie care se comporta si ca un amplificator. Si mai era o metoda folosita mai recent chiar. Vocile (sau vibratia produsa de ele), erau transmise prin tuburi. Vorbeai la un capat al tubului si la celalalt capat erai auzit tongue Desigur ca smecheriile astea nu s-au bucurat de succesul telefonului si cu atit mai putin de succesul telefonului mobilbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo de ce spuneam. Traiasca inventatorii anonimi, la fel ca cei ce au inventat roata, sau cuiul. Desi n-au patentat nimic, ce ne-am fi facut fara ei?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fi trait in praf si tarana, ne-am fi bagat degetele in och in absenta altor lucruri si ne-am fi uitat la stele prin urechea celulaltlaughing, nema creier, nema obiecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ardnaxur1961, nop.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Guglielmo_Marconi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In 1870, doi inventatori, Elish Gray si Alexander Graham Bell, amandoi in mod independent, sunt considerati inventatori ai telefonului, dar si-au inregistrat brevetul la cateva ore diferenta. Dupa o batalie faimoasa in justitie, Bell a fost declarat inventator al telefonului.