| Roki_2754 a întrebat:

De ce a fost necesar un proces care sa ateste prioritatea inventiei lui Alexander Graham Bell? P.S: nu este tema, dar am gasit lectia in cartea de istorie si nu mentine de ce.

Funda

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru ca si Marconi sustinea ca ar fi inventat, independent de Bell, telefonul.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru ca si Marconi sustinea ca ar fi inventat, independent de Bell, telefonul.
Ah! si cartea "mentioneaza", nu "mentine".

| Roki_2754 explică (pentru ardnaxur1961):

Ca tu nu ai gresit niciodata?!? tongue laughing

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Roki_2754):

Probabil ca da, dar am folosit functia de editare a raspunsului si am corectat vreo litera mancata sau tastata odata cu alta litera.
Greseala ta nu e de tastare, ci de necunoastere a termenilor. S-a inventat DEX-ul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu el a inventat telefonul.
Acesta a fost inventat de
Innocenzo Manzetti dar neavand bani nu a putut sa-l breveteze.
Ministrul italian Matteucci a spus ca este inutil si chiar periculos pentru siguranta publica.

La cativa ani dupa Manzetti a inventat si Antonio Meucci dar nici acesta nu a avut bani sa-l breveteze.
A depus documentatia la Washington la biroul de inventii cu nr 3335 dar nu a avut cei 250 $ necesari pentru inventia "Telettrofono"
Dupa 2 ani cand a cerut inapoi documentatia aceasta disparuse fara urma.
Dupa aceea Bell a "inventat "telefonul, si a cumparat de la fratele si sora lui Manzetti dupa moartea acestuia toata documentatia si tot ce avea legatura cu inventia.