| nonameanca a întrebat:

Ce anume te face sa inveti o limba straina? Oamenii cu care ai vorbit din tara respectiva? Puterea tarii pe continent sau global? Atractiile turistice ale tarii? Raritatea limbii respective? Muzica din tara respectiva? Ce?

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În primul şi în primul rând, necesitatea.
Dacă astăzi n-am nevoie de chineză, de exemplu, ca să mă descurc, oricât de mult mi-ar plăcea această limbă, nu cred că o să mă apuc s-o învăţ, înţelegi? Şi cred că majoritatea oamenilor gândeşte în felul acesta.

Înveţi o limbă pentru că ai nevoie de ea. Iar unele limbi, efectiv, se învaţă de la sine, fără să-ţi propui acest lucru, fără să depui vreun efort. Şi da, probabil ŞI pentru că îţi plac, pentru că sunt frumoase, melodioase, senzuale, etc.

| CoffeeTIME a răspuns:

...Sau profa care nu te trece clasa?

| Bobo15 a răspuns:

Pai pe unii ii intereseaza o limba straina pentru ca vor merge in tara respectiva alti ca sunt traducatori si unii care au rude sau prieteni in alta tara.