| Annitu a întrebat:

Ce este ala un colegiu?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

O institutie (daca te referi la scoala) de invatamant, care are peste 50 de ani vechime, toate nivelurile [primara, generala, liceu], iar la liceu toate profilurile[filologie, mate-info, etc]
Si poate o sa zici ca toate liceele au aceste profile, insa nu e chiar asa. Spre exemplu, liceul meu are o singura specializare:mate-info.

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

La noi in sistemul de invatamant colegiu inseamna un liceu de prestigiu sau o anumita scoala postliceala.Folosirea termenului nu este riguros legiferata. Mira

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La mine in oras " Colegiul Codreanu " este un liceu de prestigiu.

daniela
| daniela a răspuns:

Acelasi lucru cu un liceu.

Laur
| Laur a răspuns:

Exista mai multe tipuri de colegii (ex: colegiul farmacistilor), spune in ce context l-ai vazut.