| ♀ кɨđµ°♀ a întrebat:

Ce este "aurora boreala"?

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

o minune a Naturii, o binecuvantare de la Dumnezeu

| adriangabor92 a răspuns:

Aurora boreala – o minune a Naturii, o binecuvantare de la Dumnezeu

| cris_3973 a răspuns:

E un fel de stralucire care apare pe cer noaptea in zonele polare.in emisfera nordica se numeste aurora boreala, iar in cea sudica aurora australa.eu cam atat stiu.sa cati pozewinking

| cris_3973 a răspuns:

Cauti* big grin

| CuvinteFaraSens a răspuns:

Aurora polară este un fenomen optic ce constă într-o strălucire intensă observată pe cerul nocturn în regiunile din proximitatea zonelor polare, ca rezultat al impactului particulelor de vânt solar în câmpul magnetic terestru. Când apare în emisfera nordică, fenomenul e cunoscut sub numele de aurora boreală, termen folosit iniţial de Galileo Galilei, cu referire la zeiţa romană a zorilor, Aurora, şi la titanul care reprezenta vânturile, Boreas. Apare în mod normal în intervalele septembrie-octombrie şi martie-aprilie. În emisfera sudică, fenomenul poartă numele de auroră australă, după James Cook, o referinţă directă la faptul că apare în sud.