| JunNnkie a întrebat:

Ce este Modulare si Modelarea la educatie plastica?

Răspuns Câştigător
| Hyuna12 a răspuns:

MODELAREA

Este un procedeu de tratare picturala practicat din vechime si pina in zilele noastre.

El consta di redarea efectelor de lumina si umbra prin amestecul treptat al culorilor cu din ce in ce mai mult alb sau cu negru sau siena arsa –maro inchis.

Tehnica modelarii a ajuns la perfectiune prin Leonardo da Vinci. El a numit-o Sfumatto.

MODULAREA este o tehnica opusa modelarii. Ea consta in alte procedee picturale de a reda volumul, lumina, umbra si spatialitatea. Modularea prin suprapunere transparenta este un procedeu de a picta, peste culori semiuscate, cu zemuri foarte subtiri de culoare, care sa permita observarea vaga a formelor de dedesubt.

Modularea prin divizarea tentei consta in asezarea culorii in tuse mici, justapuse ori suprapuse partial. Ele dau tabloului luminozitate. Tusele se pun in valoare unele pe altele, se exalta ori se sting in functie in functie de efectele justapunerii.