| Gabytsuu a întrebat:

Ce inseamna a fii ironic:-|

Răspuns Câştigător
| Andandut a răspuns:

IRÓNIC, -Ă, ironici, -ce, adj. Căruia îi place să facă ironii, să ia în râs; zeflemist, batjocoritor; care conține, care exprimă o ironie; înțepător. – Din fr. ironique, lat. ironicus.

Sursa: DEX '98 | Adăugată de gall | Greșeală de tipar | Permalink

IRÓNIC1 adv. Cu ironie; batjocoritor. /

9 răspunsuri:
| Thisbeea a răspuns:

IRÓNIC, -Ă, ironici, -ce, adj. Căruia îi place să facă ironii, să ia în râs; zeflemist, batjocoritor; care conține, care exprimă o ironie; înțepător. – Din fr. ironique, lat. ironicus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna a lua in ras, a face misto, a batjocori.

| ancutsa13 a răspuns:

A fii ironic inseamna a lua in ras pe ceailalti, a fi batjocoritor folosind anumite expresii usturatoare.

| Sorina111 a răspuns:

IRONÍE, ironii, s. f. Vorbă, frază, expresie, afirmație care conține o ușoară batjocură la adresa cuiva sau a ceva, folosind de obicei semnificații opuse sensului lor obișnuit; zeflemea, persiflare. ◊ Expr. Ironia sorții = joc neașteptat al întâmplării. – Din fr. ironie, lat. ironia.

| DakotaRoyse a răspuns:

Sa iti placa sa faci ironii, sa razi de ceva, sa spui ceva ironic, batjocoritor, intepator.

| lovem3 a răspuns:

E un fel de usoara batjocura la adresa cuiva(in sensul de a folosi semnificatii opuse sensului lor obisnuit)

| sefata a răspuns:

Daaaa...si eu imi doresc sa aflu ahhaaaa...oh go on. laughing cam asta inseamna

| degetarul2000 a răspuns:

Inseamna sa fi haios.