| Gabytsuu a întrebat:

Ce inseamna a fii ironic?

Răspuns Câştigător
| jstme a răspuns:

Pai iti pot da un exemplu, nu stiu definitia exacta. gen: ftatele tau are biscuiti si nu iti ofera si tie iar tu ii spui "gigel chiar nu vreau biscuiti, merci! Chestii de genu. sper sati fi fost de folos! fundita?big grin

9 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Sa iei peste picior pe cineva, sa-i vorbesti cu rautate cu vointa ta anumea

| Byclick a răspuns:

Sa glumesti dar sa pari serios.

| thepunusher a răspuns:

Inseamna sa fii batjocoritor, sa iei in ras anumite chestiuni

| Romancutza a răspuns:

A fi ironic inseamna a spune ceva, dar a da un alt semnificat.

De exemplu:
Un coleg de clasa ia 4 la verifica de matematica. Un alt coleg ii spune :Oau, da tu chiar ca ai invatat pentru verifica.Bravo!

Fundita? Mskiss

| SupraDozaDeVise a răspuns:

Vorbă, frază, expresie, afirmație care conține o ușoară batjocură la adresa cuiva sau a ceva, folosind de obicei semnificații opuse sensului lor obișnuit; zeflemea, persiflare. * Expr. Ironia sorții = joc neașteptat al întâmplării. - Din fr. ironie, lat. ironia.
Funda :d? :*

Răspuns utilizator avertizat
| Dee_9331 a răspuns:

Mei deci ironic.
Exemplu: sa ii zici cuiva gras "Vai da ce slab esti".

Definitie din dictionar: Un om caruia ii palce sa faca ironii, sa ia in ras, batjocoritor.

| Bacemi a răspuns:

@MusicFreack si Ourano, ce spuneti voi e mai degraba sarcasm. @jstme, a dat un exemplu destul de bun.

A fi ironic inseamna a da o palma morala. A face pe celalalt sa inteleaga ca a gresit. Dar nu in mod agresiv. Inseamna in mare parte umor fin.

| ASPLiacy a răspuns:

Asculta-ma pe mine si o sa afli tongue