| AnimalX a întrebat:

Ce parere aveti despre chitara aceasta? http://www.megasound.ro/......-AEG8.html
Vreau cate mai multe informatii pls :X :D

Răspuns Câştigător
| MariusFurduescu a răspuns:

Salut, chitara este foarte ok. Are unul dintre cele mai confortabile gaturi pe care le vei putea gasi la o chitara. Sunetul este rezonabil. Asta este parerea mea, insa recomandarea mea ar fi sa mergi intr-un magazin de instrumente si sa probezi chitarele. Nu sunt suficiente review-urile pe care le au chitarele, pentru ca trebuie sa ai in vedere si aspecte precum: cat de confortabil iti sta gatul chitarei in mana, daca forma este potrivita inaltimii tale, daca nu are defecte, iar cel mai important lucru este sa verifici daca iti place cum suna (fie canti tu la ea sau poti sa rogi pe vanzator sa ti-o probeze). Am scris un articol despre ce trebuie sa verifici atunci cand cumperi o chitara http://www.the-guitar.ro/......ste-buna/. Mult spor la cumparaturi, Marius Furduescu www.the-guitar.ro

2 răspunsuri:
| Alexandra8989 a răspuns:

E super tare frate...crede-ma am avut si eu dar i-am dat-o imprumut ciuva si nu mi-a mai adus-osad
hmmm...sa-ti povestesc despre ea:Când o coardă este făcută să vibreze, ia naștere imediat și o undă staționară. Înălțimea notei produse depinde de lungimea corzii și de tensiunea acesteia. Când cântă la chitară, muzicianul apasă corzile pe tastieră pentru a le scurta lungimea efectivă. Apăsând o coardă la jumătatea lungimii ei, se obține o frecvență de vibrație de două ori mai mare decât cea a întregii corzi, adică o octavă mai înaltă decât frecvența fundamentală a corzii.

Ca să poată fi auzit, sunetul produs de o coardă trebuie amplificat. Aceasta se face de obicei cu ajutorul unei cutii de lemn, numită cutie de rezonanță și care formează corpul chitarei. În anii 1930, chitariștii din fomațiile de muzică de dans și cei din bandele de jazz au început să își amplifice instrumentele, pentru ca acestea să poată fi auzite mai bine de către spectatori. Un traductor electromagnetic (o doză electromagnetică) este amplasat în spatele corzilor, transformând variația distanței față de coarda în mișcare în semnale electrice care pot fi amplificate și reproduse la volumul dorit de către un difuzor. Multe din chitarele moderne sunt special construite pentru a profita de această tehnică. În cazul lor, importanța corpului chitarei scade simțitor, deci el poate fi construit din material masiv.

| AnimalX explică:

Multumesc de informatii. Pacat ca pot da doar o fundita sad