| iuandfto a întrebat:

Ce puncte turistice sunt pe langa Curtea de Arges sau in drum de la Bucuresti la Curtea de Arges?

2 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Din punctul meu de vedere, merita sa ajungi la Brasov, ai ce vedea este extraordinar de frumos. Natura adevarata, si mergi spre Fagaras si urci Transfagarasanu. Nu stiu daca ai mai fost vreodata dar este ceva de vis. Peurma poti cobori pe la Curtea de arges si vei vedea cateva manastiri foarte frumoase. Dar nu rata Transfagarasanu Pa

| judgement a răspuns:

Bucuresti -> Curtea de Arges...

1. peisajul (este mirific - trecerea de la viata tumuloasa din Capitala la linstea subcarpatilor si a zonei de munte)
2. Orasul Pitesti - un oras frumos plin de biserici, cu un centru mare, plin de fantani arteziene, multe flori...
3. Mansatirea Tutana (singura manastire din lume care are la intrare picatat "Intalnirea oamenilor cu un OZN")
4 Curtea de Arges - fost oras voievodal, fosta capitala a Tarii Romanesti: Biserica Domneasca (ctitorita de catre Neagoe Basarab) - Singura biserica din lume unde vei putea vedea o pictura ce o prezinta pe Fecioara Maria insarcinata), Ruinele Biserici San Nicoara (o fosta biserica a carei istorii este strans legata de Biserica Domneasca si Cetatea Poienari), Mansatirea Curtea de Arges (ctitorita de catre Negru Voda, construita de catre Mesterul Manole) - poti vedea aici Evanghelia scrisa cu litere de au a Reginei Maria, mormintele marilor regi si conducatori ai Tarii Romanesti, poti asculta Povestea Anei ( sotia mestrului Manole), si dac tot ajungi in zona Curtea de Arges este pacat sa nu mai faci un efort de 30 de km pana la Cetatea Poienari (cetatea lu Vlad Tepes) sa urci cele cateva sute de scari pana in varful muntelui, si de aici inca vreo 7-8 km pana la Barajul Vidraru, una din marile realizari ale erei comuniste, unde vei putea sa-l vezi si pe Prometeu (cunoscut mai bine ca Statuia Electricitati - pusa in varful uni pisc de munte)

asta este exact ceea ce stiu... daca doresti informatii astept pe PM un id de mess, ca sa stiu ce te intereseaza, si ca sa te pot informa pentru cazare sau alte informatii

Have fun