| Mircea9 a întrebat:

Cine este ctitorul manastiri Curtea de Arges?

Răspuns Câştigător
| AnWtZyKa a răspuns:

Manastirea Curtea de Arges se afla pe Bulevardul Basarabilor nr. 1, in localitatea Curtea de Arges, judetul Arges, la 36 de kilometri N-V de Pitesti. Manastirea este ctitorita de Neagoe Basarab (1512-1517) si are hramul Adormirea Maicii Domnului, praznuit la 15 august.

7 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Neagoe Basarab (1512-1521) Ghici ce e?

| TiffanyღBJ a răspuns:

Neagoe Basarab

| 7Mary7 a răspuns:

Neagoe Basarab

| LucaTheodor a răspuns:

Buna!
Tocmai eu stau langa manastire!
Ea a fost construita de Mesterul Manole si ctitorita de Neagoe Basarab.
Poti cauta pe internet legenda!

| xSkrillex a răspuns:

NeaGoe Basarab(1512-1518)

| RodicaBinar a răspuns:

Neagoe Basarab

| StoicaBogdanDaniel a răspuns:

Mănăstirea a fost construită de Neagoe Basarab (1512 - 1517) pe locul vechii mitropolii...