| LaYeR a întrebat:

Ce religie au japonezii? Daca au.

Răspuns Câştigător
| gabylegionarul a răspuns:

Sunt budisti si mai cred intr-o seama de zeitati, care-spun ei-inainte de3 afi zei au fost oameni

3 răspunsuri:
| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Din cate stiu eu predomina budismul la ei

| Popescu_Edy_1994 a răspuns:

Principalele religii din Japonia sunt budismul și șintoismul. Totuși, majoritatea japonezilor nu sunt adepții unei singure religii, ci încorporează în viața lor de zi cu zi caracteristici din ambele religii, într-un proces numit sincretism. Învățăturile budiste și șintoiste sunt adânc încorporate în viața zilnică din Japonia, deși japonezii pot să nu își dea seama de acest lucru.[judecată de valoare] În general, este dificil pentru cei necunoscători să separe religia „adevărată" japoneză de superstițiile și ritualurile de zi cu zi, iar majoritatea japonezilor nu își pun problema să le separe.

| JeSa a răspuns:

Au, si anume: budista. Spre exemplu: budismul, prin charisma sa personala a atras multi adepti care si-au raspandit ideile pana in Asia Centrala, cat si-n Sud-Est, in China, Coreea si, bineinteles -, Japonia.