| mikici a întrebat:

Japonezii au un nivel de trai ridicat?

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Din cate stiu, nu am fost acolo, ei isi impun un mod de viata modest.Nu stiu ce intelegi tu prin standard inalt de viata. Japonezii au un alt fel de educatie, necomparabil nici acum cu cel european-american.O anumita disciplina.(ma refer la marea masa a populatiei).Au devenit, dupa pierderea razboiului foarte instrainati intre ei, functioneaza bine ca performante tehnologice, in rest sunt sub limita acceptabila de noi.Asta stiu despre ei. Daca afli altceva, sa-mi comunici, chiar sunt curios. Cred ca traiesc ca niste vite ca si americanii sau englezii, de care stiu.Depinde ce consideri 'standard inalt". Daca te referi la tehnologie, la cat se bucura de viata, la cultura, crede-ma ca sunt sub limitele suportabilului meu! (dar au si ei 'Elite'.

| kar1GaNNN a răspuns:

Da de ce? Fiindca sunt mai multi? laughing

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da. Un nivel de trai ridicat nu inseamna sa mananci mult si sa muncesti putin, asta e un nivel de lene ridicat. Nivel de trai inseamna unde stai, cu ce te deplasezi, cu ce te imbraci, unde iti faci cumparaturile, unde mananci, unde iti faci concediile, unde te duci cand esti bolnav, unde iti duci copii la scoala s.a.m.d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| Crux a răspuns:

Ce intrebare. DA!
Japonia este o tara f bine dezvoltata, organizata si cum vrei tu.