| Alex_8669 a întrebat:

Ce reprezeinta un narator omniscient? Dar omniprezent?

Răspuns Câştigător
| Lavinia218 a răspuns:

Naratorul omniscient este un narator
obiectiv, impersonal care povesteste la pers a IIIa, fara a se implica in faptele prezentate.

5 răspunsuri:
| FreeLife a răspuns:

Omniscient si omniprezent era parca autroul care nu se implica in naratiune... cred

| Ramina a răspuns:

Naratorul omniescent - stie absolut tot si cunoaste toate relatiile perosnajului.
Naratorul omniprezent - este prezent peste tot, apare in toate planurile narative alaturi de personaje. happy

| LauraFlorentina12 a răspuns:

Naratorul omniscient care stie totul despre opera literara dar prezentand-o la persoana a III-a, iar cel omniprezent ia parte si el la actiune povestind la persoana a I-a(in "Amintiri din copilarie").

| anutza a răspuns:

Omniscient - relatarea evenimentelor se face la persoana a III-a iar "vocea" pare sa cunoasca tot ce se intampla personajelor
omniprezent - este prezent peste tot, apare in toate planurile narative alaturi de personaje

| Hmv_Mihai_1997 a răspuns:

Omniscient = Naratorul care știe totul despre fiecare personaj și eveniment.
Omniprezent = Naratorul care se află peste tot.