| Samariteanul a întrebat:

Neata.Ati putea sa-mi spuneti si mie ce semnifica narator omniscient si narator omniprezent? Nu e vorba de o tema, ci de 2 termenii pe car as vrea sa nu-i mai incurc.

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Naratorul OMNISCIENT este atunci când relatarea evenimentelor se face la persoana a III-a, iar "vocea" pare să cunoască tot ce li se întâmplă personajelor.
Naratorul OMNIPREZENT este atunci când relatarea se face la persoana I, naratorul devenind personaj în text, exprimându-și părerea cu privire la fapte, locuri sau personaje. Acest fapt poate interveni în veridicitatea faptelor relatate, narațiunea devenind subiectivă.

| Yee a răspuns:

Yee(Salut)!
omniscient- prezent peste tot unde se duc personajele fara sa interactioneze cu ele.
omniscient- stie tot ce se intampla, chiar daca personajul principal sau oricare altul nu stie.