| Aflorin a întrebat:

Ce se intampla miercurea la biserica de saptamana luminata/Dar joi? Dar vineri?

Răspuns Câştigător
| mrburel a răspuns:

Ce poate sa se intample, nu se intampla nimic dor niste slujbe speciale
Miercurea: - In Sfanta si Marea Miercuri, dumnezeiestii Parinti au hotarat sa se pomeneasca femeia cea pacatoasa care a uns cu mir pe Domnul, pentru ca aceasta s-a intamplat cu putin inainte de mantuitoarea Patima.
Joi: In Sfanta si Marea Joi, dumnezeiestii Parinti care au randuit pe toate bine, urmand predaniilor dumnezeiestilor Apostoli si Sfintelor Evanghelii, ne-au predat sa praznuim patru lucruri: sfanta spalare a picioarelor, Cina cea de taina, adica predarea infricosatoarelor Taine, rugaciunea cea mai presus de fire din Ghetsimani si vanzarea Domnului.
Vineri:
- In Sfanta si Marea Vineri se praznuiesc sfintele si mantuitoarele si infricosatoarele Patimi ale Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Se mai face inca pomenire si de marturisirea mantuitoare facuta pe cruce de talharul recunoscator, care a fost rastingnit impreuna cu El.
Dar daca tot esti curios du-te si o sa vezi poate cine stie o sa iti placawinking

4 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Vineri ştiu că se înconjoară biserica şi se trece pe sub masă, care este ca un fel de ritual de purificare, masa reprezentând mormântul lui jesus. (deci noi mâncăm pe mormântul lui jesus)

| John90 a răspuns:

Eu zic sa mergi tu singur sa afli te asigur ca nu o sa patesti nimic daca intri in biserica happy

| Stefan1219 a răspuns:

Miercuri=denie/slujba seara incepe cam pe la ora 19:00 din cate stiu
joi=tot o denie dar se ia sfoara rosie si se fac 12 noduri la 12 ingenuchieri daca esti copil si cand desfaci un nod iti pui o dorinta
vineri=prohodul

| ILikeEatIceCream a răspuns:

Miercuri: Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica-Denie
Joibig grinenia celor 12 Evanghelii (trecerea pe sub masa)
Vineri: Denia Prohodului Domnului