| anonim_4396 a întrebat:

Este ok sa faci nunta in Saptamana Luminata?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate stiu eu este interzis de cutumele bisericesti. Sincer nu vad motivul pentru care ai face primul pas in viata de famile intr-un moment interzis.

| elena a răspuns:

Cu mii de scuze...se spune, ca cei care mor in saptamana luminata, ajung in Rai...
Vrei, neaparat, sa te mariti in acesta perioada? In acesta saptamana ai gasit loc la restaurant? Nu mai poti astepta putin?
Scuze pentru duritate...
Multa bafta si noroc pentru ceea ce-ti doresti...

| borsec a răspuns:

Doar civil poti sa faci nunta

daniela
| daniela a răspuns:

Din cate stiu in Saptamana Luminata nu se fac nunti (casatori religioase ) asa ca doar casatoria civila o poti face atunci

| Delia 75 a răspuns:

Nu. Nu poti face nunta in aceasta saptamana, eventual poti doar sa faci cununia civila, dar nicidecum pe cea religioasa.

| J7anine a răspuns:

Conform calendarului crestin ortodox nu... poti vorbi eventual pentru dezlegare.

| arsenia a răspuns:

Nu cred ca te cununa nici un preot, doar daca dai peste unu sonat si face una ca asta, scrie clar in calendar zilele cand nu se fac nunti. In posturile mari de peste an si in alte zile notate acolo. Mai ales in postul Pastelui nu cred acum nu poti sa stii niciodata la cum ii lumea in ziua de azi de dereglata poate gasesti si preotul ala sa te cunune in saptamana Luminata

| airlinestravel a răspuns:

Nu se fac nunti, conform calendarului ortodox.