| anonim_4396 a întrebat:

Ce tradiţii şi superstiţii aveti în noaptea de Revelion?

5 răspunsuri:
| corina977 a răspuns:

- La ora 12.00 sa tii in mana ce-ti doresti mai mult in anul urmator.
- Nu e bine ca intre Craciun si Anul Nou sa se tricoteze, sa se coasa, sa se spele rufele.
- Acel obiect pe care il ai in mana de Anul Nou, la 12 noaptea, sau cel pe care pui mana imediat dupa ora 12.00 va fi cel mai important plan al vietii tale in anul care vine. Daca ai bani in mana, vei merge bine cu banii tot anul, daca tii persoana iubita de mana, iti va merge bine cu dragostea tot anul, daca tii paharul in mana, va fi un an vesel.

- Dorinta pusa la miezul noptii de Revelion are toate sansele sa se implineasca.
- E bine sa ai pe masa de Craciun si de Anul Nou crengute de vasc - aduce noroc.
- Aduce ghinion daca agati calendarul inainte ca noul an sa inceapa.
- Aduce ghinion sa intorci fila de calendar inainte ca ziua sau luna sa se incheie.
- Aduce ghinion sa intri in noul an fara niciun ban in buzunar
- E bine sa nu te gaseasca Anul Nou cu datorii, altfel vei avea datorii tot anul.
- Primul om care iti va trece pragul in prima zi din noul an va influenta tot anul. Persoanele blonde sau roscate aduc ghinion, persoanele brunete aduc noroc.

- Prima persoana care va bate la usa in prima zi din noul an trebuie primita. Daca prima persoana care va intra in casa e femeie - va fi un an prost, daca e barbat - va fi un an norocos.
- Nu trebuie sa arunci nimic din casa in prima zi de an nou, nici macar gunoiul! E bine ca in prima zi din An Nou ceva sau cineva sa intre in casa, nu sa iasa!
- Este bine sa faci ceva care are legatura directa cu serviciul sau ocupatia specifica in prima zi a noului an pentru ca aceasta sa mearga bine in Anul Nou

- Nu este bine sa speli in prima zi a Noului An.
- Prima zi din Noul An trebuie sa gaseasca locuinta curata.
- Este bine sa porti haine noi pe 1 ianuarie si ceva de culoare rosie, de Revelion.
- Este semn rau sa spargi ceva in prima zi a Noului An si in noaptea de Revelion.
- Este semn rau sa plangi in prima zi a Noului An.
- Este bine sa faci mult zgomot la miezul noptii pentru a alunga spiritele rele
- Este rau sa imprumuti bani sau altceva in prima zi a Noului An.
- Este semn rau daca stranuti in noaptea de Anul Nou.

- Aduce noroc sa mananci carne de porc sau linte de Anul Nou.
- Anul Nou va fi luminos si bun daca se lasa o lampa sau o lumanare aprinsa pana la ziua.
- Este bine sa lasi usile si geamurile deschise in noaptea de Anul Nou.
- Femeile nemaritate, daca imprumuta o verigheta si o poarta de Anul Nou pe al treilea deget de la mana stanga, il vor visa pe viitorul sot. De asemenea, acelasi vis va aparea daca tai o franghie deasupra pernei cand mergi la culcare de Anul Nou.
- Pentru Noaptea dintre ani, nu se gateste mancare din carne de pasare, deoarece asa cum gaina scormoneste in pamant si-l imprastie, tot asa se risipesc norocul si bunastarea casei.
- In prima zi din Noul An nu se matura, nici nu se aduna graul sau orezul, pentru a nu atrage saracirea casei.
- Cine va dormi in Ziua de Sfantul Vasile, praznuit pe 1 ianuarie, va fi tot anul somnoros.

| relaxo a răspuns:

Beau pana sting si daca prind artificile si nu-s coma am noroc tot anul!

| HaHa_8983 a răspuns:

Ajunul Anului Nou este însoţit peste tot de vechi obiceiuri şi superstiţii. La noi tradiţia spune că e bine să fie mult zgomot în noaptea dintre ani pentru a alunga spiritele rele. Şi tot în 31 decembrie nu e bine să tăiaţi cu foarfeca, să călcaţi sau să spălaţi rufe. În schimb din casă nu trebuie să lipsească vâscul, trebuie să aveţi bani în buzunare, iar paharul de vin trebuie să fie în permanenţă plin.
Românii nu renunţă nici la celelate obiceiuri tradiţionale. Periniţa sau strigatul peste sat sunt la fel de importante. Copiii trec cu Sorcova prin fiecare casă, epntru a alunga spiritele malefice, iar Pluguşorul anunţă reînceperea simbolică a lucrului.
Lista superstiţiilor continuă. Niciodată un gospodar nu trebuie să măture în Ajun de Anul Nou, pentru că alungă prosperitatea. Obiceiul spune că până la miezul nopţii trebuie plătite toate datoriile şi mai mult, nu trebuie daţi bani cu împrumut în noaptea de revelion. Tot în seara de 31 decembrie nu se spală rufe şi nu se taie cu foarfeca pentru a nu distruge norocul.
La trecerea dintre ani, spun bătrânii, este bine ca fiecare să poarte o haină nouă şi ceva roşu, sau o altă culoare veselă care să atragă energiile pozitive. De revelion sunt nelipsite crenguţele de vâsc, care aduc noroc în casă. Primul om care va trece pragul în prima zi va influenţa tot anul. Dacă persoana care intră în casă este o femeie însemană că urmează un an mai puţin bun.
La miezul nopţii uşile trebuie deschise pentru ca anul vechi să iasă şi să lase loc celui nou care aduce sănătate, fericire şi mult noroc.

| Adynanana a răspuns:

Superstitii:

-Bani in buzunare. Este bine ca noul an sa te gaseasca avand ceva bani in buzunar, pentru a nu duce lipsa de ei tot anul.
-incearca sa-ti achiti toate datoriile pana la miezul noptii.
-Se spune ca prima persoana care iti intra in casa dupa miezul noptii va influenta ceea ce ti se intampla in noul an.
-Pestele este una din mancarurile menite sa iti aduca prosperitatea si sa-ti asigure o trecere lina si usoara in anul care vine.
-In noaptea de Revelion precum si in prima zi a noului an, femeile trebuie sa poarte lenjerie intima rosie, culoarea vitalitatii si a dragostei;

| Cataa9 a răspuns:

Daca te vei imbraca in rosu, vei avea un an bun!