| Claudiuu a întrebat:

Ce vine dupa miliard?

Răspuns Câştigător
| Abstergo a răspuns:

Depinde dupa ce scara te orientezi.
Denumirile grupurilor de trei cifre pot urma diferite reguli:
Scara scurtă, folosită în SUA și actual în Regatul Unit
Scara lungă, folosită în Europa și până în 1974 în Regatul Unit.

Scara scurta : mie, milion, bilion,trilion,cvadrilion,cvintilion,sextilion,septilion,octilion.
Pe scara lunga :mie, milion, miliard,bilion,biliard, trilion, triliard, cvadrilion, cvadriliard, etc.
Sper ca am fost de folos.

20 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Dupa miliard vine catralionul.

| Baton a răspuns:

Cred ca biliardul, apoi triliardul si apoi catralionul.
triliard vine de la 3 iar catralion de la 4

| CutenessOverLoaded a răspuns:

Un miliard+1happy

| ReaPer_6576 a răspuns:

Catralion... fundita?

| Ciocolataaaaaaaa a răspuns:

Pei nu e nici triliard ( cum ar fi : dupa 100 urmeaza 300) nici catralion Nici eu nu stiu dar sunt sigura ca nu sunt corecte raspunsurile.

| RaVuL a răspuns:

O masina o femeie si un apartament...laughing

| Ea.e. a răspuns:

Billion thinking asa cred big grin

| MissFashionPrincess a răspuns:

Trilion

| elena17pb a răspuns:

Miliarde

| pink_7086 a răspuns:

Bilionwinking

| onuțadeea a răspuns:

Păi ordinea e următoarea: mie (3 zerouri), milion (6 zerouri), miliard/bilion (9 zerouri), trilion (12 zerouri), cvadrilion (15 zerouri), cvintilion (18 zerouri), sextilion (21 zerouri), septilion (24 zerouri), octilion (27 zerouri), nonilion (30 zerouri), decilion (33 zerouri), undecilion (36 zerouri), duodecilion (39 zerouri), tredecilion (42 zerouri), cvatordecilion (45 zerouri), cvindecilion (48 zerouri), sexdecilion (51 zerouri), sedendecilion (54 zerouri), octodecilion (57 zerouri), novemdecilion (60 zerouri), vigintilion (63 zerouri) si șirul continuă...cred că-i cazul să mă opresc! Oricum, sper că ți-am fost de mare ajutor, având în vedere că cine ți-a dat primul răspuns a spus numai până la "octilion". Eu am continuat șirul...

| Eraser a răspuns:

1000000001 (un miliard unu)...=)

| MegaAlex a răspuns:

Triliard

| BIGIU1 a răspuns:

Biliard

| Cris_Crisu_1994 a răspuns:

Un biliard

| iasu a răspuns:

Daca e de exemplu:999.999.999 apoi bine un milion.

| Popescu_Nicolae_1949 a răspuns:

| Florina_Apopei_1996 a răspuns: