| NemNUZ a întrebat:

Cine imi explica si mie cum e cu raportul masic la chimie? Dau Funda

Răspuns Câştigător
| dydydeea a răspuns:

Raportul de masa(masic) consta in impartirea maselor atomice a tuturor elementelor din acea formula;
h2o=1 ori 2 :16 =2:16 (atat 2 cat si 16 sunt divizibile cu 2|adica se impart aman2 prin 2| )si = 1:8
acolo se pune 1 ori 2 deoarece 1 este masa atomica a hidrogenului (h) si se inmulteste cu 2 pentru ca ne arata ca este de doua ori hidrogenul si cam atat
daca jos este 3 se inmulteste cu 3 si etc, sper ca ti-ai dat seama, succes

1 răspuns:
| ELeenaaa a răspuns:

De exemplu la CaO ai Ca:O si anume masa la calciu : la masa oxigenului. 14 ( nu stiu sigur daca are atat ) :16 si daca st divizibile cu 2 le imparti pana cand obti cv mai mic. Fundaa!:X