| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi explica si mie raportul atomic si masic la chimie? Dati si cateva exemple.

Răspuns Câştigător
| melek a răspuns:

Despre rapoarte masice
adeseori, compoziţia unor substanţe organice poate fi reprezentata prin raportul masic. Raportul masic reprezintă raportul dintre cantitaţile, exprimate în grame, din fiecare element chimic care intră în compoziţia substanţelor organice.
M H2SO4= 98 luam raport de masă:
H : S : O = 2 : 32 : 64 = 1 : 16 : 32

2 răspunsuri:
| melek a răspuns:

Determinarea raportului atomic. Exemplu: H2SO4 raport atomic:
H : S : O : = 2:1:4 (la 2 atomi H corespund, 1 atom S şi 4 atomi
O).

| LamouSnecx a răspuns:

H2PO4
raport atomic: H : P : O : = 2:1:4 (la 2 atomi H corespund, 1 atom P şi 4 atomi
O) happy - RAPORTUL ATOMIC.

RAPORTUL MASIC : mH:mP:mO= 3x1:1x31:4x16 = 3:31:64, unde H=1, P=31, O=16 happy