| Yokrisztinutzza a întrebat:

Cine imi poate explica ce este solvatul si solventul?

Răspuns Câştigător
| Girodelle a răspuns:

Solvatul(dizolvat) este substanta care se dizolva
solvent(dizolvaNt) este substanta in care se dizolva

4 răspunsuri:
| HurremSultan a răspuns:

SOLVÁT, solvați, s. m. (Chim.) Dizolvat (2). – Din fr. solvate
SOLVÉNT1, solvenți, s.m. Substanță chimică (lichidă) care are proprietatea de a dizolva în masa ei alte substanțe; dizolvant. – Din engl. solvent.

| IWillNotBeFalseInWhoIAmAsLongAsBreathe a răspuns:

Solvent se dizolva in solvant. ( solvantul e o solutie compusa din mai multi solventi dizolvati)

| BuzeNice_2036 a răspuns:

1)Solutia este un amestec omogen de doua sau mai multe componente.Solventul (Dizolvantul)-Componenta care dizolva si care se gaseste în cantitate mai mare.Solvatul (Dizolvatul, solutul)-Componenta care se dizolva si care se gaseste în cantitate mai mica.Asta cred ca iti trebuie.Nu stiu vezi si tu daca este bine.

| Vlad_Hangan_1997 a răspuns:

Solvatul(dizolvat) este substanta care se dizolva
solvent(dizolvant) este substanta in care se dizolv