| deian7 a întrebat:

Cine poate sa-mi faca un top cu cele mai usoare trickuri pe skate pentru incepatori?
Funda si vot garantat.

Răspuns Câştigător
| Ella_2562 a răspuns:

Daca ai skate RCO sau First Bike, vei avea ff mult de muncit si vei invata greu sa iti ti echilibrul.Deci daca vrei sa inveti sa te dai cu skate-ul, pentru inceput trebuie sa ai un skate cat de cat bun. Eu am dat pe placa Jart 450 RON pe el (acum e mult mai ieftin). Echilibrul dureaza in jur de o saptamana, poate chiar doua, in functie de persoana si in functie de cat de mult te dai. Eu spre exemplu mi-am prins un echilibru cat de cat in 3 zile, dar de la cat de cat, pana la un echilibru ca lumea, e cale lunga. Dupa echilibru incep trick-urile: Pentru inceput trebuie sa inveti Ollie. Ollie fiind saritura cu skate-ul. Acest ollie este destul de simplu dupa ce l-ai invatat, dar dureaza in jur de o luna de zile sa-l poti face ca lumea (adica sa te ridici cel putin la inaltimea unei placi, sau doua). Ollie-ul va trebui invatat de pe loc, apoi din mers. Sau le poti incerca in paralel ca este mai bine.» Dupa ollie va trebui sa invatati shuvit si pop-shuvit. Si acestea sunt destul de usoare si daca stii ollie, intr-o saptamana sau doua inveti si shuvit-urile. Sau poti invata ollie si shuvit in paralel, ca nu se supara nimeni.

» In paralel cu ollie, shuvit si pop-shuvit, va trebui sa incercati si manual de cateva ori pentru ca e bine sa-l stiti. In plus, va mai ajuta putin la echilibru.

» Dupa shuvit si pop-shuvit va trebui sa invatati fakie shuvit si ollie 180. Fakie shuvit este un fel de pop-shuvit dar necesita un echilibru foarte bun pentru mersul „invers" pe placa. La fakie shuvit, dupa ce ti-ai prins echilibrul necesar, va deveni mult mai simplu decat shuvit si pop-shuvit.

» Dupa ce ai invatat bine si fakie shuvit si ollie 180, poti incepe sa incerci kick flip si heel flip. Ori pe rand, ori in paralel. De obicei dureaza de la o luna in sus sa le inveti, dar nu-i nicio graba, nu?

Cam asta inseamna skate-ul pentru incepatori. Deindata ce ai facut kick flip si heel flip, nu te mai consideri incepator si poti sa inveti multe alte trick-uri. NU te speria de faptul ca o sa mai si cazi. NU ai cum sa te dai pe skate fara o julitura cel putin.Pentru a vedea cum se fac trick-urile enumerate mai sus, poti cauta pe YouTube, pentru ca sunt o multime de filmulete ajutatoare.

4 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=3wQhWOVwNA4 (vezi ca videoul incepe cu 2 incercari esuate dar dupa urmeaza trickurile :D )

| ZeDe a răspuns:

1.olie
2.kickturns
3.50-50 grinds
4.Board slides
5.Manuals
6.Kickflips

| deian7 explică:

Am placa de nici o saptamana si stiu sa fac 180 si ollie.

| Burnday a răspuns:

Pai trick-ul de baza este ollie, dupa acest ollie normal ar trebui sa inveti fakie ollie, apoi shuv-it pop shuv-it si restul, dupa ce inveti shuv-it-urile va trebui sa inveti kick-flip pentru a incepe multe alte zeci sau chiar sute de trick-uri.