| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie cum se face pilafulbatting eyelashes? trebuie sa fac dar nu stiu cumsad funda.:X

Răspuns Câştigător
| janvaljan a răspuns:

Sunt multe retete dar cea mai practica ar fi aceasta tongueentru a o prepara cei avea nevoie de urmatoarele ingrediente:

1 cana de orez, de preferinta cu bob lung
4 cani apa
3-4 linguri ulei
1 ceapa potrivita.

Pentru a-l prepara ai de urmat cativa pasi: intr-o cratita potrivita pui la incalzit uleiul. Atunci cand acesta s-a incalzit, pui la calit ceapa tocata marunt, iar cand aceasta incepe sa se prajeasca pui un varf de sare si amesteci, iar dupa cateva minute adaugi putina apa. Nu lasa ceapa sa se arda pe margini, pentru ca acest lucru va strica aspectul pilafului.

Acopera oala si lasa ceapa sa fiarba, adaugand din cand in cand putina apa. Cand ceapa este bine fiarta, pune orezul si cele patru cani de apa. Acopera-l si lasa-l sa fiarba, fara a amesteca in el decat atunci cand simti ca a mai scazut apa. Lasa apa sa scada si orezul sa se umfle bine, amestecand constant.

Potriveste-l de sare si piper si da-l deoparte. Se serveste cu putin patrunjel deasupra.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E bine sa fierbi niste pulpe de pui intai. Apoi cu zeama de la ele pui orezul la fiert.O cana de orez cam la patru de zeama.Il tii la foc foarte mic.Altfel se lipeste.

| BzT a răspuns:

Apa+orez. Doamne ajuta!