| Stephanie_1154 a întrebat:

Cum imi pot instala diacritice la windows xp?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici cum : http://www.cnet.ro/2007/04/11/windows-xp-pe-romaneste/

2 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Eu îţi recomand să nu-ţi instalezi! Dacă vrei să scrii cu diacritice,nu trebuie să te chinuieşti să-ţi instalezi cine ştie ce. Există două metode simple.În bară e un pătrăţel albastru pe care scrie"EN".Dai click pe el,apoi pe RO.Şi faci diacritice din punctele şi parantezele alea.Dar,mai nou nu mai folosesc această metodă pentru că a dispărut din bară, aşa că folosesc tastele "Shift" şi "Alt" (le ţii apăsate amândouă odată şi se schimbă automat în română, iar dacă doreşti să revii la limba engleză procedezi la fel).Eu aşa fac.Succes!

| SapioiT a răspuns:

Buna ziua!
Am cautat pe internet si am gasit o smecherie, uploadata aici:
http://j.gs/781273/tastatura-romaneasca-alt-dreapta
Dupa ce instalezi si setezi tastatura noua pe default, apesi ALT din dreapta si una din urmatoarele taste si iti face alte caractere:
q a e s d c t i l p [ | ] , .
O zi buna!