| Bogdanys a întrebat:

Cum pot invata terminatiile de la verbe in franceza adica ( la present grupa 1 e, es, e, ons, ez, ent.) dar cum pot sa le retin?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In general, terminatiile nu se invata asa, singure.
Cel mai bine le inveti alegandu-ti din dictionar 10-15 verbe de grupa I si conjugandu-le, IN SCRIS, la prezent.
Te asigur ca, dupa ce vei scrie de 15 ori aceleasi terminatii, le vei invata.
Mai ales ca, la grupele a II-a si a III-a, sunt alte terminatii. Apoi, vei avea de invatat terminatii pentru alte timpuri si, in capul tau, se va face un mare ghiveci. Invata-le conjugand verbe si folosindu-le in mod repetat.

1 răspuns:
| ArsenieBoca a răspuns:

Pai e Simplu nu invata terminatile.
Invata un verb alaturi de terminatii si apoi iti va fi mult mai usor.
Pentru ca daca inveti un verb alaturi de terminati, pe restul le vei sti automat, eu asa am facut, sper sa te ajute sfatul meu.