| marywsbossxxx a întrebat:

Cum poti face roti dintate din lemn? pentru o mini cutie de viteza [sper ca aici e locul potrivit pentru intrebare ca ma pasioneaza chestii mici si mecanice]

Răspuns Câştigător
| Zero a răspuns:

Rotile dintate din lemn se executa foarte usor, ele sunt dormate din caneluri.Aceste caneluri se pot executa in cazul lemnului cu ajutorul unei panze de bomfaier, incearca sa faci fiecare gol la aceiasi dimensiune ca precedentul iar plinurile adica varfurile sa aiba acelasi diametru si inaltime happy

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Ma bucur si iti admir indrazneala si pasiunea de a cunfectiona singur anumite piese dintr-un angrenaj mobil. Si eu am fost pasionat de asemenea lucruri si am trait din plin cand intamplator am reusit. Dupa parerea mea trebuie sa cunosti putin desen tehnic, pentru a schita anumite subansambluri pentru a da viata acestor pinioane. Bine ar fi sa ceri sfatul unui inginer sau tehnician in domeniu, pentru ca trebuie foarte bine calculat numarul de dinti[z] pentru a se roti. Eu iti urez sa ai satisfactia de a reusi in ceia ce doresti sa infaptuiesti.

| marywsbossxxx explică:

Ms zero si m. s.

| florindenys a răspuns:

Gear Template Generator e un soft super simplu de folosit care calculeaza tot. Scoti desenul la imprimanta si tai dupa desen. Spor la treaba.