| capsunik16 a întrebat:

Cum se argumenteaza ca o poezie este lirica?

Dau funda`

Răspuns Câştigător
| adorciocolata a răspuns:

Trebuie sa scrii asa:
1. Definitie (Genul liric cuprinde opere in care eul creator isi exprima in mod direct sentimentele utilizand imagini artistice concretizate prin figuri de stil)
2. Integrare (O astfel de opera este si)
3. Semnificatia titlului (Titlul poeziei este alcatuit din parti de vorbire si ce sugereaza)
4. Tema poeziei (Tema o reprezinta )
5. Argumentare ca este opera lirica:
a) marcile eului liric: forme si verbe la persoanele intai si a doua, pronume personale, adjective pronominale posesive, verbe la imperativ, substantive in vocativ, interogatii retorice, invocatii retorice si imprecatii retorice (blestemul poetic).
b) imagini artistice: vizuale, auditive, dinamice, gustative, statice.
c) figuri de stil: epitete, metafore, personificari, inversiuni, comparatii, enumeratii, repetitii, aliteratii, asonante, oximoron.
6. Interpretarea a 2 structuri sau a 2 figuri de stil: care vrei tu si ii scrii semnificatiile
7. Versificatia (prozodia): rima (imperecheata, monorima, incrucisata, imbratisata, imperfecta), masura versurilor este de... silabe si ritmul (trohaic sau iambic).
9. Modul de expunere: Principalul mod de expunere este monologul descriptiv.
10. Incheire (concluzii): Prin cele prezentate mai sus am aratat ca poezia ...este o opera in versuri si apartine genului liric.

2 răspunsuri:
| JojoMuc a răspuns:

Pai uite cum

1) Niste date despre poet
2) Povestesti putin despre poezie ( versificatie, titlu, etc )
3 ) Spui asa : Aceasta poezie apartine genului liric pentru ca poetul isi exprima in mod direct sentimentele fata de natura, iubirea lui. happy
Funda!