| CyberMusic a întrebat:

Am de argumentat ca poezia "Lacul" este o poezie lirica...niste idei sau un plan de idei(nu de pe net)funda+votbig grin

Răspuns Câştigător
| BiancaaBd a răspuns:

Buna. Noi lucram foarte mult pe genul liric asa ca iti voi da un plan dupa care te poti orienta foarte usor.happy
Definitia genului liric(ganduri sentimente chatterbox poetul prezinta lumea intr-o viziune unica proprie si subiectiva filtrata prin propria sensibilitate si ce ma ai la definitie.)
Poezia "(lacul)" de. apartine genului liric deoarece autorul exprima direct ganduri si sentimente(mai speculezi din definitie)
Un argument care dovedeste ca poezia"." apartine genului liric este dovedit de viziunea unica, proprie si subiectiva a autorului care prezinta lumea interioara si exterioara filtrata prin propria sensibilitate.Astfel.(zici ce poezie. astfel poetul isi asteapta iubita care nu vine sau ce zice in poezie).
Alt argument este dat de prezenta eului liric marcat de folosirea imaginilor artistice construite cu figuri de stil.
Alt argument tine de structura peoziei ce are.strofe, a cate.versuri masura de. silabe rima. si ritm.
Ca mod de expunere dominant s`a folosit.
Astfel poetul prezinta.(ce prezinta in poezie).Si incepi sa zici de.figurile de stil si imaginile artistice si le explici. neaparat exemplehappy
Titlul poeziei.este format din.(un subst in cazul tau si mai zici) lala nusj ce.
Prin urmare, definitia din nou.
Parerea personala asupra textului sau un citat referitor la poezie.
Acesta e planul. Sper ca te-am ajutat.happy Succes la Argumentare! si apropo acest plan se foloseste la toate operele lirice. poate iti va mai folosi.happy