| pviorel a întrebat:

Cum se argumentează o poezie?

Răspuns Câştigător
| marciana a răspuns:

Pai se comunica ce imagini vizuale,auditive,olfactive sau descriptive au parut mai poetice,ce epitete si metafore au avut rol stilistic mai important, etc. Apoi vine partea cand se relateaza ce parti nu ti-au placut din poezie, ca un epitet cu funtie stilistica absurda, o comparatie nedorita sau nenteleasa, o descriere prea profunda pentru un lucru nesemnificativ.
Argumentarea unei poezii inseamna sa arati ce parti din ea sunt adecvate sau absurde, pe baza unor motive bine intemeiate.

10 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Ce anume vrei sa argumentezi referitor la acea poezie?
De exemplu, daca vrei sa argumentezi ca poezia,, Sara pe deal,, este o idila, vei lua definitia si caracteristicile idilei si vei demonstra ca ele se regasesc si in poezia ta.
Ex: Poezia,, Sara pe deal,, este o idila pentru ca: (definitia) este o specie a liricii peisagiste şi erotice, care prezintă în chip idealizat iubirea, într-un cadru rustic, fiind ilustrate prin imagini artistice şi figuri de sfii tablouri din natură şi puternice trăiri interioare, cu predilecţie sentimentul de dragoste.
Apoi, vei scoate in evidenta teme, motive care se regasesc in poezie si prin care iese in evidenta ceea ce vrei tu sa demonstrezi.
Ti-as fi dat un raspuns mai concret, dar intrebarea ta este incompleta. Trebuia sa spui ce anume vrei sa argumentezi la acea poezie.

| daηă a răspuns:

Scrii ce semnifică figurile de stil, ce tip de rimă are poezia, cum sunt strofele și așa mai departe. Uite aici un model:
http://www.referatele.com/......le-com.php

Poți căuta mai multe modele de argumentări din care să te inspiri, sunt foarte multe pe net, eu ți-am dat doar unul. Succes!

| Aberdeen a răspuns:

Punctezi si explici figurile de stil; este echivalent cu analiza unei poezii; descoperi sentimentele transmise de eul liric, sau poet, si le interpretezi, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te referi la stil, legatura intre titlu si continut, masura, ritm, caracteristicile stilului etc. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te referi la demonstratia ca este pastel?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau ca apartine genului liric?

| Morphines a răspuns:

Aievea argumentarii unui romanwinking

| RedheadOnTheRun a răspuns:

O citesti de cateva ori pana o intelegi apoi totul vine de la sine. Scrii despre semnificatia titlului in concordanta cu restul textului,explici figurile de stil, elemente de prozodie (accent, rima, masura, ritm)

| Ironicnαme a răspuns:

Cele mai importante ''unelte'' ale poeziei sunt figurile de stil. Fără aceste figuri de stil, poezia n-ar mai avea aceeași valoare sentimentală. Iar a doua parte importantă a poeziei sunt strofele, numărul strofelor, ceea ce experimă fiecare strofă în parte...