| Anonnnnn a întrebat:

De ce o poezie este opera lirica in versuri?thinking
cum iti dai seama?
fundoi^^

Răspuns Câştigător
| Elenik a răspuns:

In operele lirice gandurile, ideile, sentimentele, atitudinile, convingerile, emotiile sunt exprimate direct, fiind prezent eul liric. creatiile lirice sunt compuse, de obicei, in versuri, dar pot fi si in proza;
poetul isi exprima sentimentele in stransa legatura cu diferitele aspecte din realitate.In aceste opere,prezenta autorului este directa, nemijlocita, iar obiectul lor sunt sentimentele intime.Sunt prezente:confesiunea,autoexprimarea, subiectivitatea interioara, dar sentimentele proprii capataind continutul general uman in care cititorul se recunoaste.
Se simte prezenta figurilor de stil si a imaginilor artistice

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Opera lirica este oprera in care autorul isi exprima in mod direct propriile ganduri, sentimente, convingeri, aspiratii, intr-un cuvant trairile sufletesti. Speciile literare care apartin genului liric sunt: doina, imnul, oda, pastelul si elegia. Toate sunt in versuri. Deci orice opera in versuri (mai putin balada si fabula) apartine genului liric.
Caracteristici le operei lirice:
1)sentimente,idei, conceptii, atitudini exprimate direct.
2)compozitia textului liric: secvente lirice, planuri, tablouri.
3)eul liric marcat in text prin pronume si verbe la persoana I sau sugerat prin stari lrice.
4)mijloace expresive:fonetic,lexical,morfologic, sintactic, stilistic(figuri de stil).
5)imagini artistice:auditive,vizuale, olfactive, sinestezia.
6)cadrul liric:coordonate spatiale si temporale subiective.
7)atmosfera lirica: romantica,melancolica,apasatoare,sumbra,so-
lemna,plina de voie buna, optimista, pesimista.
8)modul de expunere:descrierea,monologul, confesiunea, meditatia.
9)elemente prozodice:strofe,masura versurilor, rima, ritm.
Mai multe detalii pentru realizarea argumentarii operei lirice in acest link:
http://referat.clopotel.ro/Opera_lirica-12007.html

| AdDa1502 a răspuns:

Definitia operei lirice: opera lirica este opera in care scriitorul isi exprima gandurile ideile sentimentele in mod direct